Андраш, землі, половці. Тевтонський орден в Трансільванії

«В рік від втілення Христа 1211… король Андраш запросив хрестоносців госпіталя Святої Марії Єрусалимської в землю, під йменням Бирса, в сторону куманів, аби ті заселили її й панували над нею на віки; аби через їх діяння, розширилось і Королівство угорське…»

Епізод перебування лицарів Тевтонського ордену в Трансільванії неодноразово викликав інтерес у середовищі дослідників, в контексті історії як Ордену, так і Угорського королівства. В багато чому, дослідники солідарні – зокрема в тому, що каталізатором запрошення Андраша ІІ були гості мадяр (за іронією, колишніх кочовиків) – половці-кумани на південному сході Королівства. Це підверджують практично всі документи як королівської та єпископської, так і папської канцелярій, які стосуються перебування хрестоносців у землях Бирси (нім. Burzanland). Поглянемо на витяг із листа Папи Григорія ІХ до принца Бели за 26 квітня 1231 р.:

«Брати, ризикуючи життями своїми, приборкували натиск язичків…, які до приходу лицарів, неодноразово нападали на Королівство Угорщину, сіючи велику смуту…»

Остання часнина речення, яка інтерпретується дослідниками як доказ частих набігів половців, написана не тільки два десятиліття потому, але й у абсолютно іншому контексті. Далі, за текстом, понтифік обіцяє повернути «…улюбленим синам, магістру й братам Тевтонського ордену госпіталя Святої Марії їхню землю, яку беззаконно захопив Андраш…»

Андраш ІІ Хрестоносець, король Угорщини в 1205-1235 рр., організатор описуваного нами добра, Ксилографія з видання «Хроніки угорців» Яноша Туроці кін. XV – поч. XVI ст.


Проблема полягає в тому, що крім наведеного копусу документів, набіги кочовиків у регіоні практично ніде не згадуються. Так для чого Орден прийшов в Угорщину? Для цього слід проаналізувати політичну ситуацію – ще на середину ХІІ ст. галицький князь Ярослав Осмомисл зайняв частину межиріччя Дністра та Серету, Нижнє Подунав’я – «ворота» із степів Північного Причорномор’я на Балкани. Очевидно, що це потягнуло за собою і політичне посилення Галича в регіоні. Все було би добре, але настав 1205 р. – помирає Роман Мстиславич, перший галицько-волинський князь, що тягне за собою довгу війну за його спадщину. Наступного, 1206 р., Андраш ІІ започатковує давню традицію, відголоски якої ми чуємо і сьогодні – угорський король приймає титул Galitia Lodomirieque rex (король Галичини та Володимирщини/сучасної Волині), висуваючи таким чином претензії на північно-східні землі за Карпатами. Характеризуючи ці події, В. Спіней та Л. Войтович вказують і на те, що плани угорської корони стосувались і на південний схід – на так звані «землі бродників» та «землі куманів». І вже після цього, починаємо в повній мірі розуміти, де ключова фраза у грамоті Андраша Тевтонському ордену – «…аби через їх діяння, розширилось і Королівство угорське…»

Половці, мініатюра з Радзивилівського літопису

Таким чином, оборона мадяр від куманів була приводом запросити на південно-східний фронтир лицарську організацію. Основною ж метою тут виступає експансія Угорського королівства на схід, коли навколо полотії, складались дуже вигідні умови для розширення. При цьому, саме «дарування»  Ордену цих земель, не було чимось неординарним – схожі випадки можемо спостерігати і з фортецею Калатрава у 1150 р. (кордон Кастилії та Леону) в ході Реконкісти. А в той же час, коли Андраш тільки запрошував тевтонців у Трансільванію, Великий магістр ордену  фон Зальца відвідав кілікійську Вірменію, де братам надали замок Амуда для захисту королівства від мусульман.

Знаємо, можете запитати – чому Андраш не звернувся до інших орденів? Адже і тамплієри, і госпітальєри відомі в Угорщині принаймні з 1160-х рр. Відповідь криється у:

  •  хороших відносинах Германа фон Зальци із Германом І, ландграфом Тюрінгії, син якого Людвіг був заручений з донькою Андраша, Єлизаветою (майбутньою святою, до речі) у тому ж таки, 1211 р.
  • Поліетнічності східної Трансільванії, яку населяли, поза тим, і німецькі переселенці – насамперед, сакси, які із середини ХІІ ст. активно запрошувались місцевими владиками для роботи в шахтах.
Угорщина ХІІІ ст. славилась етнічним різноманіттям – за що і поплатилась пізніше

Кровні зв’язки, колоністи, і можливо, мала політична вага Тевтонського ордену на початок ХІІІ ст. (особливо, при зрівнянні з храмовниками та госпітальєрами), тільки посприяли амбіційному рішенню Андраша. Крім того, це співпало з прагненнями амбіційного фон Зальци не просто укріпити позиції Ордену, а й створити військову, політичну та економічну базу для створення орденської держави.

Тевтонці в повній мірі виправдали сподівання короля. Отримавли численні привілеї, серед яких і право на добуті золото та срібло, звільнення від потреби забезпечувати королівські війська в походах, власний суд, економічні пільги, збір десятини на користь братів, Орден почав експансію на Карпати. Про це свідчить грамота угорського короля за 1215 р. про дарування фортеці Кройцбург з «лугами, які до неї прилягають». Про подальші діяння лицарів говорить вже грамота від 1222 р., де вказується про дарування земель «від краю бродників…до Дунаю».

В результаті, за лічені роки Тевтонський орден на чолі з Великим магістром фон Зальца створив всі необхідні умови як і для розширення Угорського королівства, так і для створення власної бази в Європі. До влади на німецьких землях тим часом прийшов Фрідріх ІІ, який взяв братів Ордену під свій особистий захист.
А якщо на ваші землі прийшли німці з мечами, то слід чекати за ними німців з хрестами – про те, як проходили ці події, й поговоримо невдовзі.

На цій ксилографії з “Хроніки угорців” зображені гості, які в швидкому часі прийдуть до мадяр. Останні від них (зліва, внизу) завбачливо рятуються

Цит. по Веселов Ф.Н. Крестоносцы в Прикарпатье. К вопросу о восточной экспансии Венгерского королевства в начале XIII в.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s