Клаптиковий екзархат

Почне нашу короткочасну (і дай Боже, останню) мандрівку в Африку лінгвістична мапа Імперії станом на середину правління Тиберія ІІ Констянтина (578-582), попередника творця Африканського екзархату, Маврикія (582-602)

Автор – Володимир Лагодич

Старожили нашого ресурсу може згадають один цикл, присвячений правлінню одного василевса VI ст. Виріс він із серії записок, присвячених повстанню маврів на території нової-старої візантійської Африки у 40-60-х роках того ж столітя. Автор того нещастя довго прощався з Африкою, і сьогодні може й поставить фінальну крапку в питанні Африканського екзархату Ромеї (і хто знає, може візьметься за продовження основного циклу).

Сьогоднішня тема – який люд проживав у Екзархаті? Ще з часів Карфагену, що породив Гамількара та сина його Ганнібала, бербери були “розбавлені” ​​фінікійськими колоністами (пунами). Римське завоювання при всіх особливостях (наприклад, множення столиці Карфагену на нуль та його пізніше відродження) не означало те, що пунічне і тим більше берберське населення розчиниться у повітрі. Воно зазнавало досить сильної романізації, але все-таки залишки власної самосвідомості у тих же пунів вистачило майже до арабського вторгнення. Про берберів і говорити не доводиться, адже їхні племена не були у себе вдома, але й ніколи не були повністю завойовані Римською Республікою та її наступником.

А що з вандалами та аланами, що прийшли у Магриб у V ст. та встановили своє панування у регіоні? Ось ці хлопці, попри сторічне коптіння повітря в регіоні, дуже швидко асимілювались після переможного походу Велізарія. Якщо вірити Прокопію Кесарійському, вандалів до Африки переселилось близько 80 тис., загалом. Ідацій наводить ще меншу цифру, в 50 тис. Простими словами, якщо порівнювати з чисельністю місцевого населення, це була крапля в морі. І, судячи з усього, вони не зуміли збільшити своє число поетапною міграцією чи то пак народжуваністю. Мабуть, зніжений спосіб їхнього життя (якщо знову ж таки вірити Прокопію), не сприяв вирішенню демографічної проблеми. Цьому, звичайно ж, сприяли не тільки військові поразки та припинення існування Вандальського королівства, але й дії імператора Юстиніана І, який перекинув частину вандалів на Схід як окремі військові частини. Вандали, що залишились, розбрелися хто куди. Частина з них повстала вкупі з берберами, як Африку покинув Велізарій, частина втекла до вестготської Іспанії.

Також варто відзначити один (((народ))), який проживав головно по містах. Окремі його громади дійшли і до сучасного Марокко, а також, на думку деяких учених, були відповідальні за прийняття іудаїзму деякими берберськими племенами. Їхні періодично била по шапці ромейська адміністрація. Зрештою, востаннє римляни дадуть поза вуха євреям на час конфлікту з арабами, шляхом примусового хрещення.

А що грекомовне населення? Так склалось, що воно ніколи особливо не було представлене на території майбутнього Екзархату. Проте адміністрація, що прибула з Константинополя, була представлена грекомовними посадовцями.

Слід додати, що всі групи африканського населення один одного не те щоб ненавиділи, але поглядали один на одого досить підозріло. Цим вони наганяли на Константинопольський уряд велику меланхолію. Адже попри короткі періоди миру на час правління, Маврикій, творець нової адміністративної одиниці на континенті, мріяв про єдність населення у всіх аспектах життя провінції. Втім, деякі успіхи ромеї досягли в цьому плані, оскільки до кінця VI століття бербери представляли собою куди більш лояльне і кероване товариство (якщо так можна взагалі говорити про розрізнену групу племен). Почали вони частіше з’являтись і серед пізньоримських тагм, що ми побачимо за часів становлення династії Іраклія.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s