Владислав Газарян. Вбивство македонського царя Філіппа ІІ

У липні 336 року до нашої ери у тодішній столиці Македонії – Егах було вбито видатного правителя Філіппа ІІ Македонського, батька усім відомого нам Александра Македонського. Ця подія вже багато століть бентежить розуми істориків, які, подібно слідчим, намагаються встановити обставини злочину. До сих пір достеменно не з’ясовані мотиви вбивства царя, однак сьогодні нам хотілося б розповісти в першу чергу не про інтрижки родичів Філіппа, а коротко переповісти справжню Санта-Барбару античності…

Бюст Філіппа ІІ

Як достеменно відомо, літнім вечором, на весіллі власної доньки з її дядьком Александром Епірським, Філіппа ІІ було вбито власним тілоохоронцем та за сумісництвом колишнім коханцем Павсанієм.

Виходячи на сцену театру між двома Александрами (сином і зятем), Філіпп віддав наказ охороні відійти від нього. Дійшовши до середини орхестри він зупинився і повернувся до глядачів, щоб почути їхні привітання.

Ці народні вітання були останніми звуками, які почув Філіпп. Несподівано один з його охоронців, Павсаній з Орестиди, підбіг до царя і завдав йому удар мечем у груди. Вражена публіка бачила, як плащ Філіппа забарвився кров’ю. Вбивця намагався втекти на коні, якого він заздалегідь підготував, однак, перечепився через виноградну лозу і три охоронці миттєво закололи його списами. Пізніше його тіло було розіп’яте, аби показати, що він офіційний винуватець.

Вбивство Філіппа ІІ

Однак які були мотиви у Павсанія? А ось тут починається Санта-Барбара.

Відомо, що смерть Філіппа ІІ була вигідною для молодого царевича Александра і його матері Олімпіади (перша дружина, яку Філіпп свого часу відторгнув), однак чому саме Павсаній заколов царя?

Аби дати відповідь на це питання, нам треба дещо повернутися у часі…

Арістотель та Діодор висували припущення, що вбивство Філіппа мало суто особисті мотиви. Арістотелю ми й завдячуєм за переказ цієї історії.

Як переказує Арістотель, за рік або два до смерті Філіпп, захоплений незвичайною красою юнака, зробив його своїм коханцем. Однак, в певний момент, цар поклав кінець цим стосункам і віддав перевагу іншому чоловіку, якого теж звали Павсаній

Павсаній(вбивця), сприйняв це як зраду; він влаштував грандіозну сцену ревнощів новому фавориту, називаючи його гермафродитом і іншими ганебними словами.  Павсаній(новий) поскаржився своєму другові Атталу, який також був опікуном нової дружини Філіппа…

Згодом, новий коханець Філіппа помер у бою з іллірийцями, врятувавши царя ціною власного життя. Після смерті свого друга, Аттал з якихось причин вирішив помститися за нього Павсанію-вбивці. Сміємо припустити, що від помсти його до того втримував новий фаворит Філіппа, але тепер Аттала нічого не стримувало.

Медальйон із зображенням Філіппа II

Згідно повідомлень джерел, він заманив Павсанія-вбивцю до себе на бенкет, де було багато гостей. Цитуємо Діодора: “…і Аттал, який був членом палацового оточення і підвладний лише царю, запросив спочатку Павсанія на обід і обпоїв його, і поки він був п’яний від нерозбавленого вина, передав його непритомне тіло погоничам мулів збезчестити в п’яній розбещеності.

Коротше кажучи, Аттал разом з гостями зґвалтували Павсанія, а опісля викинув його з дому і лишив на подальше знущання його вже непритомне тіло своїм рабам.

Таке знущання, як не дивно, не сподобалося Павсанію і той, розгніваний, пішов жалітися царю. Філіпп похитав головою, показав пальчиком “ай-ай-ай”, але так нічого й не зробив з кривдником, адже Аттал був великою та важливою фігурою, а до того ж родичем царя.

Намагаючись заспокоїти Павсанія, Філіпп зарахував його у загін особистих охоронців і щедро обдарував. Однак це не вгамувало горе-коханця і він вирішив помститися обом: і Філіппу, і Атталу. Що було далі, ми вже знаємо…

Досі не вщухає дискурс, чи то Павсаній вбив свого коханого лише з особистих мотивів, чи просто так вийшло, що жорстока колишня дружина найняла його для вбивства, чи то ці дві обставини зійшлися в одну. Досі невідомо, яка при тому була роль Александра Македонського у цьому спектаклі вбивства.

Найбільш вірогідно, ситуація була наступна: Олімпіада(ображена дружина Філіппа, яка прагнула влади для молодого Александра) знала про почуття Павсанія, якого також образив Філіпп(та ще й двічі!) і саме тому підмовила його на вбивство, адже так їй було найпростіше відвести підозри з себе. Судячи з описів сучасників Александра Македонського, молодий царевич був дуже чесною та шляхетною людиною і тому навряд чи брав участь у цій брудній справі, однак таки зайняв престол після смерті батька.

Гробниця царя у Егах (зараз Вергіна)

Примітно й те, що згідно історика Юстина, Олімпіада після розп’яття Павсанія, надягла на його голову золотий вінець, поховала неподалік від гробниці Філіппа і наказала щорічно приносити йому жертви… Однак, варто враховувати, що Юстин жив набагато пізніше описаних ним подій, тому ставитись до цих свідчень треба скептично.

Мораль тут одна: будьте обережніші з власними вчинками та словами із тими, хто до вас нерівно дихає. Навіть якщо ви цар Македонії…

Список використаних джерел та літератури:

  1. Діодор Сицилійський “Історична бібліотека” 16.93 – 16.94
  2. Питер Грин. Александр Македонский. Царь четырех сторон света. М.: Центрполиграф, 2010 г.
  3. Уортингтон Й. Филипп II Македонский. СПб.: Евразия; М.: Клио, 2014. — 400 с.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s