Звіт з круглого столу «Де закінчується Середньовіччя»?

Звіт з круглого столу «Де закінчується Середньовіччя»?


22 березня 2018 р. в стінах Наукової бібліотеки ЛНУ ім. І.Франка відбулось чергове засідання Львівського Медієвістичного клубу у формі круглого столу. Хочемо, насамперед, виголосити подяку всім, хто був присутній. Особливо приємно було, що в обговоренні взяли участь не лише студенти, а й викладачі.


Модеоратором даного заходу виступив Нестор Рибчинський. Голова клубу Владислав Кіорсак виголосив вступне слово, після якого почалось обговорення.

29345084_1997138117270506_333509178_n

Отож, де закінчується Середньовіччя? Яка дата чи подія може слугувати кінцевим акордом  цієї епохи?..

Формально, маємо дві  хронологічні дати, які вважають закінченням Середніх віків. Ці цифри, ви можете зустріти головно в шкільних підручниках, історичній публіцистиці, довідниках і т.д.: 1) падіння Константинополя (і всього тогочасного візантійського освіту)  в 1453 р. 2) відкриття Христофором Колумбом Америки в 1492 р. 

Власне, некоректно було б зупинитись на цих двох точках, оскільки є багато важливих моментів, які потрібно враховувати. Насамперед,  це те, що потрібно дивитися на кожну країну окремо. Тобто, ми не можемо сказати, що у всьому світі, чи навіть лише у європейському тогочасному контексті в один час почалась інша історична епоха (яка прийшла на зміну Середньовіччю).

29547075_1672913159471366_1904174423_n

Наголосимо на тому, що потрібно враховувати географічні межі, а також те, що кожен дослідник дивиться по-різному на цю проблему. Щодо українських земель, то постає питання, і ми не можемо «приліпити» якусь конкретну дату сюди і сказати, що це закінчення одної епохи і початок іншої. Не менш важливими є культурні взаємини, в яких є свої особливі розмежування історичних періодів та епох.

Варто також брати до уваги  суб’єктивне сприйняття та бачення людей того часу. Чи розуміли вони історичність певних подій? Чи переважна більшість – мовчазна маса  –  застрягнувши в побутових реаліях навіть не задумувалась, в який час вона живе і т.п.? Не менш важливим є космологічне бачення, яке в свою чергу творило певний комплекс цінностей…

29547153_1997137987270519_2037303214_n

Була висунута цікава теза про те, що є «маркер феодалізму», який є надзвичайно важливим. В радянській історіографії він виступає головним критерієм Середніх віків. І ми знаємо, що окремі дослідники ще й сьогодні вважають закінченням Середньовіччя саме відхід від феодалізму. Зокрема, історик  Люсьєн Февр наголошував на тому, що в селянській свідомості змін  не відбувалось: переважна маса не усвідомлювала історичності подій і закінчення певної епохи. На противагу йому, Христофор Целларіус (Келлер) казав, що певна епоха в історії закінчується тоді, коли люди починають це розуміти та усвідомлювати. Цікаво, як люди бачили світ? Власне, відмежування ціннісними категоріями, культурний світогляд теж відігравали вагому роль в розумінні тих чи інших речей.

Повертаючись до питання феодалізму, потрібно розуміти, що не всюди він був, а там де був, то не всюди однаковим. Говорячи ж про фінал Середньовіччя в Україні варто враховувати те, що наші землі перейняли спочатку скандинавські традиції, які не знали феодалізму, а базувались на звичаєвому праві. Християнство ж вносить вже елементи власне феодалізму разом з традицією римського права. Але, не забуваймо, що в час Середніх віків язичництво ще живе і функціонує! Виходячи з цього можна говорити про чистий феодалізм лише в Західній Європі, і що в кожній частині світу він постає в різних іпостасях.

29137933_1672913166138032_552135491_n

Козловський Сергій Орланович висунув тезу про те, що марки закінчення Середніх віків штучні, оскільки були сформовані вузьким колом гуманістів. Крах 1453 р. – падіння Візантії – доволі умовний, оскільки чим була на той час Візантійська імперія? А що змінилось для інших європейських міст в тому році? По суті нічого.. Також, ми не маємо чіткого критерію поняття «Середньовіччя». Наприклад, «довге Середньовіччя» закінчується тоді, коли починають діяти просвітники.

Важливим є питання, яке стосується звичайних людей в Середньовіччі. Хто є народом в цій епосі? Більшою мірою тогочасний соціум – це культура людей, які мовчать. Опираючись на цю думку, можемо говорити про те, що в Російській імперії ця «мовчазна маса» перестає такою бути аж в 1917 р. (!).. Враховуючи ці думки, є ще така позиція, що Середньовіччя закінчується тоді, коли починається промислова революція…

Грунтовною була думка Овсінського Юрія Володимировича. Власне, вона полягала в тому, що є три  площини (ментальна, духовно-релігійна та військово-політична), на які варто опиратись, говорячи про Середні віки, а головно, про їхнє завершення. Ще однією важливою датою, поряд з тими, про які говорилось на початку, є завершення Столітньої війни (1453 р.) і закінчення Реконкісти (1492 р.), а також, смерть найбільшого інквізитора – Торквемади (1498 р.). Загалом, XIV-XV – це активні зміни в духовній сфері, занепад лицарства, зміна способу ведення війни і т.д. Найбільше ж змін відбулось в ментальній площині.

29020202_1672913206138028_26230157_n

Варто звернути увагу також на наступні чинники. Середньовіччя – це замкнені корпорації, а головно цехи. То чи можна вважати завершенням Середньовіччя зникнення цехів? В сфері освіти маємо університети, які походять з Середніх віків, але існують досі. Може,  Середньовіччя й не закінчувалось?…

Колишній викладач історичного факультету, Яременко Л.В. висунув свою думку (опираючись на Зіміна), яка полягала в тому, що саме в період кін. XV – др. пол. XVII ст. відбулись кардинальні зміни, які привели до завершення епохи, про яку йде мова. Власне, цей перехідний етап стосується також українських земель.

29134738_1672913176138031_1107761456_n

Наш колега Степанян Кирило зауважив також на змінах у філософії: 1619 р. виходить на історичну арену постать Рене Декарта та Френсіса Бекона, які започатковують відхід від схоластики. Власне, можемо говорити, що у філософії Середньовіччя завершилось лише з приходом нового типу мислення.

Відмінною від всіх попередніх думок була теза Вінниченка О.О., яку він почав з питання: а чи хоч одна людина жила в Середньовіччі? Середні віки живуть лише в голові, і відповідь на поставлене питання дискусії варто шукати лише там. Зважаючи на це, чи взагалі суттєво говорити про кінець Середньовіччя? Чи має сенс ця дискусія? Чи взагалі була така епоха в історії?.. Власне, такий філософський підхід є теж по-своєму цікавим, і може стосуватись не лише Середніх віків, а й будь-якого іншого періоду, чи взагалі всієї історії.

1

Кирило Степанян дещо не погодився з попередньою тезою, говорячи про те, що

ми відчуваємо Середні віки інтуїтивно.

Якщо це справді так, то вони живуть і мають місце та сенс в обговореннях та дискусіях, щодо суті, початку та завершення. Середні віки – це комплексна цілісність, яку не можна звести до суми складових, тому говорити про якісь конкретні межі чи дати почасти безглуздо.. І чи потрібна нам взагалі хронологія? Якщо так, то лише умовна. Вся історія є доволі суперечливою,  і ми, де-факто, не можемо знати чогось точно, чи бути переконаними в чомусь стовідсотково.

2

3


Із зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями просимо звертатись до – Владислав Кіорсак

e-mail – Vlad.kiorsak@gmail.com

Редактор –  Ірина Гіщинська

А також, у Facebook –

Львівський медієвістичний клуб

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s