Мультидисциплінарність у вивченні фібул з культового місця Пліснеського археологічного комплексу

Мультидисциплінарність у вивченні фібул з культового місця Пліснеського археологічного комплексу

Мультидисциплинарность в изучении фибул из культового места Плиснеского археологического комплекса

Communication of sciences in the study of fibuls from ritual places of the archaeological complex in Plisnesk


АвторСофія Змерзла, студентка IV курсу, історичного факультету, кафедра археології, Львівського Національного Університету ім. І. Франка


У 2016 році відбувся науковий семінар «Пліснеський археологічний кимплекс: стан та перспективи дослідження». На цей семінар Андрій Филипчук та Софія Змерзла підготували доповідь присвячену дослідженню фібул з культового центру, які в найближчий час мали бути дослідженні за допомогою хімічних аналізів. На сьогодні ми вже маємо результати рентгеноскопічного аналізу фібул, тому можемо говорити про безпосередні зв’язок природничих наук з археологією.

Пліснеське городище – унікальна пам’ятка ранньосередньовічної доби, яка досліджується близько 200 років. Цей археологічний комплекс представлений  сукупністю різних видів пам’яток слов’яно-руського, а також пізньосередньовічного часу, залишки яких збереглися на території і в околиці сучасного хутора Пліснесько – складової с. Підгірці Бродівського р-ну Львівської обл.

Складовою частиною Пліснеського археологічного комплексу протягом сер- кін.  VII – кін. Х ст. виступав культовий центр, що знаходився в ур. «Оленин парк». Культове місце є найбільш ранньою  пам’яткою серед усіх середньовічних старожитностей Пліснеська. Сакральне місце було відкрите М. А. Филипчуком в результаті досліджень 2009 р.

Особливе місце у структурі Пліснеського давньослов’янського культового центру протягом кін. VІІ – поч. Х ст. займав «жертовний пояс».  Він представлений сукупністю ритуальних інгумаційних та кремаційних захоронень. Практично кожне інгумаційне поховання, локалізоване в межах «жертовного поясу», супроводжувалося певним набором речей: елементами поясної гарнітури, фібулами, предметами озброєння, кам’яними формочками для лиття тощо.

З-поміж переліченого інвентарю на увагу заслуговують перш за все фібули; адже, саме вони, як це прийнято вважати, нерідко послуговують хорошими індикаторами при визначенні хронології певних об’єктів, а також сприяють датуванню цілих комплексів, культурних шарів тощо. Разом з вивченням еволюції керамічних комплексів, дослідження інших елементів давнього одягу населення середньовічної доби (у т.ч. й фібул), дозволяє поглиблювати розробки з питань періодизації та хронології старожитностей вказаного хронологічного діапазону.

OBhF9Hjpygs
ПЛАН  Пліснеського  архелогічного комплексу та культового місця
(за М.Филипчуком) (рисунок 1)

Протягом останніх кількох польових сезонів на Пліснеську було віднайдено декілька фібул середньовічної доби. Ми розглядаємо лише лише три з них: одна двочленна псевдопідв’язна та дві малі пальчаті застібки.[1]

hNckPx3ilUs
(рисунок 2)

Результат рентгеноскопічного аналізу показав, що більше, ніж на 90% ці фібули складаються з міді, а це в свою чергу поставило ще багато нових запитань. Зокрема, чи були ці прикраси місцевого виробництва? Чи є в межах Пліснеська і його околиць родовища кольорових металів? Якщо ні, то звідки ці фібули сюди потрапили? На всі ці питання можуть дати відповідь лише подальші міждисциплінарні дослідження. Тому сьогодні неможливе досконале вивчення археологічних пам’яток без методів природничих наук.


[1] Див: Змезлза С. Филипчук А. Про деякі фібули з культового місця Пліснеського археологічного / Науковий семінар: Пліснеський археологічний комплекс: стан та перспективи дослідження (Львів, 15.04.2016 р.) тези доповідей / Адміністрація історико-культурного заповідника «Давній Пліснеськ», ІА ЛНУ ім. І. Франка, Інститут Народознавства НАН України. – Львів: Інститут Народознавства НАН України, 2016. – С. 24-26


Із зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями просимо звертатись до – Владислав Кіорсак

e-mail – Vlad.kiorsak@gmail.com

Редактор – Ірина Гіщинська

А також, за цими посиланнями:
Vkontakte –
Львівський медієвістичний клуб
Бібліотека товариства

Facebook –
Vlad Kiorsak
Львівський медієвістичний клуб

Advertisements

One Comment Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s