Генеалогія в Середньовічній Скандинавії

Генеалогія в Середньовічній Скандинавії

 Генеалогия в Средневековой Скандинавии

 Genealogy in the medieval Scandinavia


Автор Владислав Кіорсак, студент IV курсу історичного факультету ЛНУ ім. І.Франка.


Генеалогія в Середньовічному Скандинавському соціумі відігравала надзвичайно важливу роль. На відміну від Західної Європи, де родова пам’ять нараховувала максимум три покоління, скандинави могли перелічити своїх предків які жили сотні років тому.

Особливу роль генеалогія відігравала в дописемний період, оскільки тоді вона була способом формування історичної пам’яті та передачі історичних знань.

khvfn-f15ly

Для людини в Середньовічній Скандинавії генеалогія відігравала роль паспорта. Виходячи з переліку предків формувалось уявлення про людину та її вдачу. Вважалось, що кожному роду були притаманні певні ознаки, тому назва своїх предків означала й особистісну характеристику.  

В сагах генеалогія відігравала не менш важливу роль. Більшість саг, присвячені конкретній особі починались з переліку її предків, при чому чим більш знатною була людина, тим довшою був її генеалогічний перелік. У випадку Ісландії, більшість людей могли відводити своє коріння від періоду її заселення. А деякі, навіть з періоду до колонізації острова.

mhkckxcnnny

Архів ДНК Ісландії

У випадку королів, то тут часто можна побачити відведення свого роду від міфічних персонажів, богів, або легендарних конунгів. Тому інколи важко встановити до якого роду належав той чи інший персонаж. Яскравим прикладом є всім відомий Рагнар Лодброк. Він згадується як предок данської королівської династії Скольдунгів, а також зачинатель династії шведських королів.

Варто наголосити і на важливій функції генеалогії в ісландських сагах. В жодній сазі немає хронологічних позначень, цю роль відігравала генеалогія, завдяки якій можна уявити якого періоду стосувались ті, чи інші події.

prpzqiqvugo

Сама концепція роду була надзвичайно актуальною для Скандинавії. Обираючи імена для своїх синів часто обирали імена мертвих родичів, оскільки вважали, що отримавши це ім’я дитина набуде всіх позитивних рис покійника. Тому часто впродовж життя людина отримувала прізвиська, для того, щоб відрізнятись від родичів з таким ж іменами.


Із зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями прошу звертатись до – Владислав Кіорсак
e-mail – Vlad.kiorsak@gmail.com

Редактор – Ірина Гіщинська

А також, за цими посиланнями:
Vkontakte 
Львівський медієвістичний клуб
Бібліотека товариства

Facebook –
Vlad Kiorsak
Львівський медієвістичний клуб

Advertisements

One Comment Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s