Віщий Олег. Будівник чи завойовник?

Віщий Олег. Будівник чи завойовник?

Вещий Олег. Строитель или завоеватель?

Рrophetic Oleg. Builder or conqueror?


Автор – Мазурчак Лідія, студентка ІІ курсу історичного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка.


1e42354735414232353d3d4b39-1f303d42353e3d-1-6

Віщий Олег в історичній літературі та шкільних підручниках висвітлюється як засновник державності на Русі. Його образ часто використовується для створення різножанрових творів мистецтва. Проте мало кого цікавить  те, ким був Олег насправді. Регентом при малолітньому Ігорі чи хитромудрим узурпатором? В даній статті розглядатимуться цікаві та досить дискусійні питання з життя князя Олега.

«Повість временних літ» вперше згадує Олега під 879 роком, де сказано, що:

«Помер Рюрик. Княжіння своє він передав Олегові, що був із його роду, віддавши йому на руки сина свого Ігоря, бо той був дуже малий».

Справді, Олег був родичем новгородського князя Рюрика, так як був братом його дружини Ефанди, яка була з роду норвезьких королів. Цю версію підтверджують й інші джерела, зокрема Йоакимівський літопис називає Олега варягом, «князем Урманським» (тобто норманським) і шурином Рюрика, про що йдеться в «Історії Російській» В.М. Татищева. Саме тому доволі логічним видається той факт, що Рюрик довірив Ігоря саме Олегу, а не будь-кому іншому.

11_1_list_of_radzivill_chron

Олег показує маленького Ігоря Аскольду і Діру (Радзивилівський літопис)

882 року Олег вирушає маршрутом Аскольда і Діра, встановлюючи свою владу вздовж Дніпра. Пізніше приходить до Києва і, дізнавшись, що в місті правлять люди не княжого роду, він убиває їх і захоплює владу. Окремі дослідники вважають, що Олег не був членом сімейства Рюрика, а захопив владу у Києві, спираючись на віддану йому дружину і прикриваючись ім’ям «законного» претендента Ігоря. Можливо, має рацію П.П. Толочко, котрий вважає, що Аскольд став жертвою не стільки Олега і його воїнів, скільки власних бояр, яких не влаштовувала його політика. Можна стверджувати, що князь Олег не був узурпатором чи завойовником. Його походження цілком дозволяло йому скористатись нестабільною ситуацією у Києві та утвердитись там. Після утвердження правитель починає збирати довколишні землі та підкорювати племена.

proshhanie-veshhego-olega-s-konyom

Пізніше «Повість минулих літ» ніби забуває про життя і діяння Олега на цілих двадцять років (886 – 906) і згадує про нього лише у зв’язку з грандіозним приходом Русі на Візантію 907 р. коли про князя неможливо було не згадати. У 912 році, як повідомляє Повість временних літ, князь Олег загинув від укусу змії. Ця легенда знаходить паралелі в ісландській сазі про вікінга Орвара Одда, який також був смертельно ужалений на могилі улюбленого коня. Невідомо, чи стала сага приводом для створення руської легенди про Олега або, навпаки, обставини загибелі Олега послужили матеріалом для саги. Однак, якщо Олег є історичною особою, то Орвар Одд – герой пригодницької саги, створеної на основі усних переказів не раніше XIII століття.

Історик Олексій Шахматов зазначив, що 912 рік є також роком смерті візантійського імператора Лева VI – супротивника Олега. Можливо, літописець, який знав, що Олег і Лев були сучасниками, приурочив закінчення їх правлінь до однієї і тієї ж дати. Окремі дослідники припускають, що Олег загинув під час походу на Каспій, посилаючись на Кембриджський документ та повідомлення ал–Мас’уді. Кембриджський документ (документ Шехтера або лист Хасдая) розповідає про те, що візантійський імператор Роман надіслав дари «царю Русі» Хлгу (Олегу?), аби той напав на Хозарію. Хлгу погодився, проте був переможений, а згодом був змушений воювати з Романом. Хлгу воював проти Константинополя «на морі» чотири місяці, але був і тут переможений «грецьким вогнем». Оговтавшись після поразки, Хлгу не міг повернутись до своєї землі і пішов до Прс (Персії?), де загинув. Проте ці відомості лише надають постаті Олега якоїсь легендарності, а тому логічніше б було припустити, що існував ще якийсь Олег, або, можливо, відомості частково стосуються Ігоря Рюриковича чи когось із підлеглих йому ватажків варязької дружини. Повідомлення ал–Мас’уді частково підтверджують дані Кембриджського документу, проте загибель флоту русів пов’язують із хозарами. Можна стверджувати, що похід на Каспій таки відбувся, але ось хто його очолював – досі загадка. Скоріш за все, це був Олег, а тому вміщення легенди про його загадкову смерть від укусу ніби пояснює якусь особливість та важливість  князя, підносить його над іншими, адже загинув він не на полі бою. Це пов’язано з фольклорною традицією та тогочасними віруваннями у долю, фатум.  А, можливо, літописець знав про невдалий похід Хлгу – Олега і, вміщуючи легенду, цілеспрямовано приховав його.

%d0%b2%d0%b5%d1%89%d0%b8%d0%b9-%d0%be%d0%bb%d0%b5%d0%b3-1

Олег біля костей коня, В.М.Васнєцов, 1899 р.

Думки дослідників розходяться, тому це питання потребує докладного дослідження, а джерела – співставлення та більш критичного перегляду.


Із зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями прошу звертатись до – Владислав Кіорсак
e-mail – Vlad.kiorsak@gmail.com

Редактор – Ірина Гіщинська

А також, за цими посиланнями:
Vkontakte 
Львівський медієвістичний клуб
Бібліотека товариства

Facebook –
Vlad Kiorsak
Львівський медієвістичний клуб

Advertisements

One Comment Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s