Віктор Мельник. Оборонні укріплення міста Вінниці

ОБОРОННІ УКРІПЛЕННЯ МІСТА ВІННИЦІ

FORTIFICATIONS OF VINNITSA

ОБОРОНИТЕЛЬНЫЕ УКРЕПЛЕНИЯ ГОРОДА ВИННИЦЫ


В._М._Мел_ник_у_Музеi_Гет_манства

Автор Мельник Віктор Мирославович, політолог-міжнародник, юрист, член Української асоціації зовнішньої політики. 

Контакт melnyk_science@mail.ru 

 


      У грудні 2015 року була опублікована монографія В. М. Мельника “Оборонні укріплення міста Вінниці” (Вінниця: Вінницька міська друкарня, 2015, 96 с.). Книга має на меті стати практичним посібником по дослідженню вінницьких фортифікацій не лише для краєзнавців, але і для широкого кола істориків, медієвістів, археологів, культурологів.

Книга-ОБКЛ

 


      Автор вбачав своїм завданням повну наукову систематизацію усієї наявної інформації з приводу історії вінницьких замків і так званих “вінницьких мурів”. Останні (побудовані у ХVII столітті) збереглись до нашого часу і представляють неабиякий інтерес для дослідників.

      Наукова концепція В. М. Мельника наступна: протягом всієї історії у Вінниці розташовувалось три замки. Перший замок — “литовський”. Він був розташований на сучасній “Замковій горі” і використовувався як князівський осередок місцевих подільських феодалів — родини Корятовичів. Його зруйнували татарські набіги в XVI столітті. Це змусило побудувати другий замок — на території сучасних “вінницьких мурів”. Він проіснував менше ста років і показав свою повну фортифікаційну небоєздатність. Третім і останнім середньовічним замком Вінниці стали дерев’яні укріплення на осрові Кемпа (посеред річки Південний Буг). Він витримав Національно-визвольну війну під проводом Богдана Хмельницького, Руїну, Гайдамаччину і був розібраний самими жителями Вінниці в середині ХІХ століття.

      Увагу автора особливо привертають “вінницькі мури” — система укріплень Єзуїтського та Домініканського монастирів XVII-XVIII століть. Монографія В. М. Мельника дає дуже цікаву картину життя і побуту Єзуїтського та Домініканського монастирів.

Вперше в українській історіографії зроблена спроба дослідити взаємозв’язки та соціально-правові взаємовпливи між католиками і православними у м. Вінниця за часів Речі Посполитої. Досліджено діяльність Єзуїтського колегіуму в місті до та після 1648 року, показано прогресивну роль Гадяцької унії 1658 року в нормалізації співжиття між вінницькими православними і католиками.

      Отже, автор дає нам зрозуміти, що оборонні укріплення Вінниці відігравали найважливішу роль у середньовічній та козацькій історії міста. На їх фоні він яскраво, широко, гарною та доступною мовою змальовує найрізноманітніші аспекти політико-правового, соціально-економічного та релігійного життя міського населення протягом XV-XVIII століть.

      Слід підкреслити, що в основу книги покладено не лише синтез історичних та архівних джерел, але і власні дослідження автора. Саме останні призвели до обгрунтування ним гіпотези про наявність давньоруського дитинця Х-XIV століть на території сучасної Вінницької обласної психоневрологічної лікарні.

ОБКЛ


      Анотація до книги:

Мельник В. М. Оборонні укріплення міста Вінниці. / В. М. Мельник. — Вінниця: ТОВ “Вінницька міська друкарня”, 2015. — 96 с.

      Пропонована вашій увазі книга — це історичний нарис молодого українського політолога, антрополога і журналіста Віктора Мельника. Дане дослідження, продовжуючи традиції праць діячів “Кабінету виучування Поділля”, написаних у 20-х роках минулого століття, вперше в сучасній подільській історіографії розкриває головні проблемні аспекти історії оборонних укріплень міста Вінниці. Книга розрахована на широке коло читачів, буде корисною як для істориків, археологів, культурологів, так і для студентів, вчителів, туристів тощо.

 


Із зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями прошу звертатись до – Дмитро Димидюк
e-mail – dymydyuk_da@ukr.net

А також, за цими посиланнями:
Vkontakte 
Львівський медієвістичний клуб
Бібліотека товариства
ISHA-Lviv

Facebook –
Димидюк Дмитро
Львівський медієвістичний клуб
ISHA-Lviv

Advertisements

2 Comments Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s