ЄВРЕЇ ТА ЄВРЕЙСЬКЕ КЛАДОВИЩЕ У БУСЬКУ: КЛОНДАЙК НЕРОЗГАДАНИХ ТАЄМНИЦЬ.

 

ЄВРЕЇ ТА ЄВРЕЙСЬКЕ КЛАДОВИЩЕ У БУСЬКУ: КЛОНДАЙК НЕРОЗГАДАНИХ ТАЄМНИЦЬ.

ЕВРЕИ И ЕВРЕЙСКОЕ КЛАДБИЩЕ В БУСКЕ: КЛОНДАЙК НЕРАЗГАДАННЫХ ТАЙН.

JEWS AND JEWISH CEMETERY IN BUSK: UNSOLVED MYSTERIES.

CMENTARZ ŻYDOWSKI W BUSKU: NIEROZWIĄZANE TAJEMNICE


Автор  Димидюк Дмитро Андрійовичстудент-магістр історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.

Контактdymydyuk_da@ukr.net

Інформація для тексту взята із сайту Тексти.org.ua та Shtetl Routes


Що ми знаємо про євреїв? Особливо про тих, які проживали на наших землях та залишили ряд історичних пам’яток? – На жаль, майже нічого. 

Відвідавши недавно м. Буськ, я відкрив для себе унікальне єврейське кладовище (“кіркут”). Гуляючи цим кладовищем вночі ( довго пояснювати чому так сталося) я натрапив на сотню красивих і водночас зруйнованих могил євреїв, які ще століття тому тут жили своїм мирним життям. Сам Кірут за обсягом доволі великий, розкинутий на декількох пагорбах, деякі з яких простягаються до житлових будинків. Частина могил вже є знищеними, а деякі й зовсім врослися в землю. Ніяких позначок, огороджень чи охоронних знаків про те, що це є кладовище – немає. 

97_big

     93_big

Єврейське кладовище у Буську

Повернувшись до Львова я вирішив сам для себе дослідити історію цього кладовища та написати коротеньке есе. 

Місто Буськ – районий центр, розташований за 50 км від Львова. Назва міста походить від річки, на якій воно розташоване – Західний Буг (або від племені бужан, назва якого теж походить від річки Буг). Велика кількість рік і потічків сприяла створенню неповторного гідроландшафту міської території. У XVIII–XIX ст. Буськ часто називали «галицькою Венецією».

50030e315629707d
Єврейська синагога в Буську. 

Які ж таємниці приховує це кладовище!?

Старий єврейський цвинтар (який знаходиться у Буську) – найстаріший цвинтар на території України, один з найстаріших у Центральній і Східній Європі. Кіркут датовано 1520 роком. На найстарішій плиті написано епітафію “Отримав прикрасу замість пороху. Тут похована людина ввічлива, пан Єгуда, син пана Якова, званого Юдою. Помер у вівторок 5-го кіслева у році 5281 року від створення світу (23 листопада 1520 року). У вузлі життя нехай його душа буде пов’язана із душами Авраама, Ісаака , Якова і усіх боголюбивих людей.”

Мало хто знає, що в Україні є об’єкти, які мало чим поступаються всесвітньо знаменитому старому єврейському некрополю в Празі (там, наразі, найстаріше поховання датується 1439 р.). Наприклад старий цвинтар у Сатанові (Хмельницька обл.). Найдавніший надмогильний пам’ятник (еврейською – мацева, мацейвос, мацевот) там датується 1576 роком! В Украіні більш давній є лише на Львівщині у Буську (1520 р.). 

Old_Jewish_Cemetery,_Prague_047 Knackstedt_&_Näther_Stereoskopie_0782_Oesterreich,_Judenkirchhof_in_Prag,Bildseite_koloriert_Jewish_cemetery_Prague-Josefov 800px-Praha_Jewish_Cemetery_2003 Tomb_Jehuda_Löv_Teller

Єврейський некрополь в Празі


Найпопулярнішими на кіркуті є зображення левів; ведмедя з квітучими галузками у лапах чи ведмедів, що несуть на жердині грона винограду; Також є зображення білочок, які гризуть горішки біля символічного Дерева Життя; двоголовий орел, як уособлення дуалістичної суті Господа, який є Суд і одночасно Милосердя, Суворість і Любов.

IJQcaD5JeW0 4hGDAeAALyc

Надгробки в юдаїці – це пам’ятки з досить «багатошаровим» значенням. Тут і дуже цікаві, часто поетичні епітафії (у більшості випадків у написах бачимо або пряме цитування, або натяк на тексти із священних книг євреїв) і оригінальні вишукані барельєфи, кожен з яких несе багатюще смислове навантаження. Варто зазначити, що релігія забороняє євреям зображувати людей. Тож у давнину «портрет» покійного, його звички, професію, родовід, характер тощо, зазвичай «зашифровувався» різними символічними зображеннями. Саме значенню цих барельєфів і присвячене дане дослідження.

        vv8ueTR3npI

Лев – чи не найпопулярніше зображення на мацевах (надгробних плитах). Тут нічого дивного. Адже в юдейській традиції саме ця тварина уособлює єврейський народ. Лев – символ коліна Ієгуди (всі сучасні євреї походять з колін Ієгуди та Біньямін). Леви зустрічаються, як самі собою (поодинці та парами), так і у поєдинку з єдинорогом. Поєдинок лева з єдинорогом дуже поширений сюжет в єврейському мистецтві. Такі сюжети прикрашали давні манускрипти, використовувалися у розписі синагог тощо.

У єврейській традиції поєдинок лева та єдинорога символізує очікування приходу Мошиаха – Месії.

 HKKUfHa_X98

Боротьба лева (уособлення Іудеї) та єдинорога (уособлення Ізраїлю) на барельєфах нагадує про ту давню ворожнечу та натякає про майбутній прихід Мошиаха, після якого це протистояння закінчиться, 10 «загублених» колін знайдуться і весь єврейський народ знову об’єднається.

А ще лева зображували на могилах людей, що мали ім’я Лейб (Лев).

62krHnSU0BA

Цікавими і дуже красивими є барельєфи з грифонами. Це такі фантастичні тварини, які мають тіло лева, а голова та крила – орла. Грифони, переважно, символізують стражів-охоронців. 

6jocmJtqMxU

Досить традиційний для старих єврейських надмогильних пам’ятників є зображення складених особливим чином рук (як на мацеві з двоголовим орлом та лелеками). Це, так зване, благословення коенів, саме таким жестом вони благословляли народ. Коени – представники стану жерців в іудаїзмі з роду нащадків Ааарона. На багатьох могилах коенів крім рук можна побачити також зображення колон – як пам’ять про Храм в Єрусалимі, де служили їх предки.

54FSvYirmUg Dv3BF-oKDvc

 

Цікаво, що шестикутна зірка Давида (могендовид), яка сьогодні стала чи не головним символом євреїв, в оздоблені старовиних мацев майже не зустрічається. На той час символом єврейства була менора (її зображень, як раз, більш ніж достатньо). Могендовид, як символ єврейства, почали широко вживати лише наприкінці ХІХ ст.

завантаженняxNkGixvUcvkYG6C2GvCNNM 


ВИСНОВКИ

Думаю, що ключове питання тут саме напрошується – чому це кладовище ще не перетворено на туристичну Мекку? Я не буду займатися критикою міської влади чи інших людей, лише напишу свою думку. Вважаю, що навіть при мінімальних капіталовкладеннях можна розвинути Буськ як невеликий туристичний центр Львівщини (де є не тільки кладовище, а ще й церкви та багата історія).  Рецепт є дуже простий – реклама! Масова і тотальна реклама! Якщо добавити Буськ в “Золоту Підкову Львівщини” та створити неординарний туристичний маршрут  – то місто може зажити новим життям.

Але зараз кладовище з кожним днем все більше й більше знищується…

завантаження
Єдиний новий пам’ятник, який встановили на кладовищі. 

Список літератури з поданого питання

 1. Возняк Т. Штетли Галичини
 2. http://www.jewishgen.org/yizkor/busk/busk.html
 3. http://www.sztetl.org.pl/pl/city/busk/
 4. http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D1%81%D1%8C%D0%BA
 5. http://decerkva.org.ua/busk_onufriy.html
 6. http://www.memoria.com.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=34
 7. http://www.buzhany-busk.com.ua/povit_kamyanka.php
 8. http://busk.io.ua/s80333/misto_busk_-_veneciya_polska_
 9. http://prostir.museum/ua/post/29646
 10. http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/judaica/ejud_0002_0004_0_03775.html
 11. http://texty.org.ua/pg/article/jesfor/read/44076/Tajemnyci_jevrejskyh_kladovyshh
 12. http://edwebproject.org/busk.html
 13. http://shtetlroutes.eu/ua/busk-cultural-heritage-card/
 14. http://texty.org.ua/pg/article/jesfor/read/44076/Tajemnyci_jevrejskyh_kladovyshh
 15. «100 еврейских местечек Украины: Исторический путеводитель. Вып. 1. Подолия» – Иерусалимский центр документирования наследия диаспоры, НП “Петербургская иудаика”; Сост.: В. Лукин, Б. Хаймович.
 16. Михаил Носоновский, “Старинные еврейские кладбища Украины: история, памятники, эпитафии”
 17. Михаил Носоновский «От Подолии до Ямайки: евреи-мореплаватели и надгробная символика»


 Із зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями прошу звертатись до – Дмитро Димидюк
e-mail – dymydyuk_da@ukr.net

А також, за цими посиланнями:
Vkontakte 
Львівський медієвістичний клуб
Бібліотека товариства
ISHA-Lviv

Facebook –
Димидюк Дмитро
Львівський медієвістичний клуб
ISHA-Lviv

Advertisements

2 Comments Add yours

 1. Димидюк Дмитро коментує:

  Скопійовано на aera vulgaris.

  Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s