МІЖ ЕКРАНОМ І ІСТОРІЄЮ: ГРА ПРЕСТОЛІВ.

 Між екраном і історією: Гра Престолів.

Между экраном и историей: Игра Престолов.

Between the screen and history: Game of Thrones.

 

 

Оригінальне джерело“Дилетант” та 112.ua

Редактор – Орест Микієвич, студент-магістр історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.


Популярний телесеріал HBO, знятий на основі серії романів Джорджа Мартіна “Пісня льоду і  полум’я”, п’ятий рік збирає біля екранів телевізорів і ноутбуків мільйони глядачів. “Гру  престолів” називають кращим серіалом останніх десяти років і найбільшим фентезі з часів Толкіна. Хоча багато подій серіалу, вочевидь, запозичені з історії.

1. Масове вбивство гостей.
У серіалі: Червоне весілля

Червоне весілля (дев’ятий епізод третього сезону) – один з найжахливіших і шокуючих моментів серіалу. Підступний Уолдер Фрей заманює в пастку Робба Старка, його мати  Кейтілін і всіх його людей, після чого їх всіх жорстоко вбивають на весіллі, де вони були  гостями.

2

В історії: Чорний обід

Чорний обід – подія в Единбурзі в 1440 р. Регент малолітнього короля Шотландії Вільям  Крайтон і граф Евондейл протистояли клану чорних Дугласів. З метою миру 16-річний граф  Вільям Дуглас був запрошений на гостину в Едінбургу. В кінці забави почали бити в один  барабан, і слуги внесли закриту страву з головою чорного бика — символом близької  загибелі, — поставили перед графом Дугласом і відкрили. Як тільки він побачив голову, він  все зрозумів. Дугласів витягнули на двір і перерізали.

2.Війна домів.
У серіалі: Війна Ланістерів із Старками.
В історії: Війна Ланкастерів із Йорками.

10

Сам Джордж Мартін неодноразово визнавав те, що саме Війна троянд слугувала для нього  основним джерелом натхнення для опису даного протистояння. Спільних рис не бракує.  Якщо в історії війна виникла через сварки між потомками короля Ед(в)арда III і надто  великого числа потенційних претендентів на престол, то в серіалі розгорнулась після смерті  короля Роберта між його правицею і спадкоємцями.

3.Страшна хвороба.
У серіалі: Сіра хвороба.

Сіра хвороба — страшна хвороба, від якої немає ліків. Зараза повільно вражає людину, від  чого його тіло покривається кам’яним лушпинням. Хворих на сіру хворобу ізолюють від інших людей і відправляють померти болісною смертю далеко за моря.

3

В історії: Проказа

Проказа була справжнім бичем Середніх століть, і порятунку від неї не існувало. Заражена цією хворобою людина помирала повільно і болісно. Більш того, прокажений ставав ізгоєм. Хворі зобов’язані були носити білий ковпак і дзвіночок, який попереджав би здорових людей про їхнє наближення. У Франції практикувалися похоронні обряди над живими прокаженими. Їх опускали в могилу, кидали зверху кілька грудок землі, а потім виймали і виганяли з міста. 4. Король, який загинув на полюванні

У серіалі: Роберт Баратеон

Правитель Семи Королівств Роберт Баратеон гине на полюванні від іклів кабана. Король полював на самоті, і ніхто не встиг його врятувати. Після його загибелі в країні починається громадянська війна. При цьому є підозра, що король був отруєний вином, що й згубило його в сутичці з вепрами.

4

В історії: Вільгельм Рудий

У серпні 1100 р. на полюванні загинув король Англії Вільгельм II. Причому сталося це за дуже дивних обставин. Вільгельм полював на оленя і, віддалившись від свити, поскакав у гущавину лісу в супроводі лише одного лицаря — сера Уолтера Тіррелла (ех ці Тіррели))). Що відбулося далі, в точності невідомо. За однією версією, Вільгельм напоровся на роги оленя, коли намагався вбити його кинджалом. За іншою, в короля випадково потрапила стріла, пущена Тірреллом. Так чи інакше, сам Тіррелл після полювання втік до Франції, а брат і спадкоємець Вільгельма Генріх зібрав свиту і повернувся до столиці. Новий король не став проводити розслідування загибелі свого попередника, що викликало підозру в його причетності до загадкової загибелі Вільгельма. Громадянська війна також не змусила себе чекати.

5. Релігійний фанатизм
У серіалі: Горобці

Голод, війна, хаос і злидні викликають зростання релігійного фанатизму. Столицю Семи Королівств наповнюють так звані горобці. Горобці вважають, що всі біди людей викликані гнівом богів, які ті накликали на себе своїми діями. Вони проповідують очищення, моральність, аскетизм і бідність. Їхній лідер — Його Горобейшество — носить грубе лахміття, ходить босоніж і шукає рішення проблем в молитві. Його послідовники жорстоко переслідують всіх, кого викрито в розпусті або богохульстві.

5

В історії: Францисканці

Всі біди людства пов’язані з тим, що люди викликали гнів Бога”. Для Середніх віків це цілком звичайний хід думок. Релігійні рухи, які боролися з “гріхами тілесними”, виникали постійно. Але “Його Горобейшество” більше всіх нагадує Франциска Ассизького. Цей святий також проповідував смирення, аскетизм і бідність. Він ходив у грубій рясі, не носив взуття і працював руками, як рядовий чернець, хоча мав величезний вплив як на людей, так і на церкву.

6. Адміністративний поділ
У серіалі: Сім Королівств Вестероса

Сім Королівств — назва держави, в якій відбувається основна частина дії. Колись це були сім різних країн, які пізніше були об’єднані в одну завойовниками з родини Таргарієнів, які встановили свою владу над новою державою. А від семи королівств залишилися лише назви, що збереглися в топоніміці. В історії: Сім саксонських королівств Англи, юти і сакси, які прибули до Англії під час Великого переселення народів, не створили єдиної держави. Довгий час це були сім окремих королівств, які проводили самостійну політику. Їхнє об’єднання розтягнулося на століття. Точно так само від них залишилися лише назви, які існують і дотепер. Тепер їх носять англійські графства, такі, наприклад, як Вессекс і Суссекс.

6

7. Захист від варварів
У серіалі: Стіна

Стіна – гігантська оборонна споруда, зведена для захисту північних земель Семи Королівств від здичавілих, які мешкають у снігах. Ці дикі і розрізнені племена постійно здійснюють рейди на південь, плюндруючи села і вбиваючи мирних селян. Висока і міцна стіна, що простяглася через увесь острів від моря до моря, — єдиний захист від них.

7

В історії: Адріанів вал

Довгі, добре укріплені вали зводилися в багатьох місцях сучасної Європи. Не стала винятком й Англія. Тут для захисту від набігів піктів і бриттів був побудований знаменитий Адріанів вал. Стіна довжиною 117 км відгородила римські землі від варварів. “В 1981 году я поїхав у Велику Британію – до мого старого друга, письменниці Лізи Таттл… І ось в Шотландії ми побували на валуАдріана… Коли ми забрались на вершину валу, я спробував уявити собі, як почувався тут римський легіонер. Я багато пережив там, дивлячись на північ, і просто звернувся до цих переживань, коли почав писати “Гру Престолів”. Однак фентезі потребує більш вагомих і вищих споруджень, так що я зробив вал Адріана більш грандіозним”, – розказує Джордж Мартін.

8. Знедолений
У серіалі: Тіріон Ланістер

Один з головних персонажів серіалу і, безсумнівно, найпопулярніший герой “Гри престолів”. Тіріон — карлик, якого не люблять ані батько, ані сестра. З теплотою до Тіріона ставиться лише його брат Джеймі. Все це не заважає Тіріону бути проникливою, розумною і сміливою людиною, не позбавленою почуття гумору.

8

В історії: Річард III

Сам Джордж Мартін зізнався, що прототипом Тіріона є англійський король Річард III. Цей монарх не був карликом, але легенди (одна з яких створена Шекспіром) описували його як потворну людину з висохлою рукою і величезним горбом. Що цікаво, Річарда не любив його батько Річард Йорк (хоча коли батько загинув, Річарду було всього дев’ять років), а з усіх родичів теплі стосунки пов’язували його лише з його братом Едуардом IV.

9. Знамениті облоги
У серіалі: Битва в затоці Чорноводна

В ході цієї битви на Королівську Гавань, яку по-суті обороняв згаданий вище Тіріон, напав Король-по-праву Станіс Баратеон. Кораблі Станніса безперешкодно входять в гирлі Чорноводної (по книзі Тіріон змусив ковалів скувати пекельно довгий ланцюг, поклав його на дно, та коли всі кораблі увійшли в річку, підняв його, замикаючи флоту вихід) і зустрічають … самотній брандер, начинений диким вогнем! Брон підпалює його стрілою з відстані в мало не кілометр, і половина станісового флоту злітає на повітря! Дуже добре показані реакції персонажів – Джофрі в захваті, Тіріон переляканий тим, що він накоїв, а Пес просто до тремтіння боїться вогню. Сухопутний штурм міста завдяки Тіррелам і насамперед Тайвіну Ланістеру був для Станіса теж невдалим.

9

У історії: Облога арабами Константинополя 718 р.

Арабська виправа на Константинополь в 718 р. – одна з драматичних сторінок візантійської історії. Сухопутна армія халіфа Сулеймана стояла під стінами міста, а величезний флот Абдул-Маліка увійшов у Босфор, блокувавши підвіз до міста провіанту і підмоги. Константинополь напевно б взяли, якби не два фактори. Перший – знаменитий “грецький вогонь”, винайдений Каллініком. Склад цієї зброї масового ураження невідомий досі. Вчений XIII ст. Максим Грек зміг лише приблизно описати технологію виготовлення: “грецький вогонь приготовлюй таким чином: візьми чистої сірки, земляного масла (нафти), скип’яти все це, положи на щось і підпалюй”. Начиння з таким вогнем кидались на судна, і полум’я неможливо було ніяк загасити – вогонь продовжував горіти і на поверхні води. Подібним диким вогнем, виготовленим Гільдією алхіміків для Тіріона, була спалена при Чорноводній більша частина флоту Станіса? Другий – раптовий прихід на виручку болгарського хана Тервеля. Коли арабський флот горів на очах, удар їм нанесла болгарська кіннота. 20-30 тисяч осіб втратили араби в сухопутних зіткненнях. Хан Тервель отримав титул кесаря (другий в імперії після імператорського) й почесне звання “спасителя імперії”. Як і хан, лорд Тайвін після битви був також названий “спасителем міста” і офіційно отримав титул правиці короля (теж другий за значимістю у Вестеросі).

 


 

Із зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями прошу звертатись до – Дмитро Димидюк
e-mail – dymydyuk_da@ukr.net

А також, за цими посиланнями:
Vkontakte 
Львівський медієвістичний клуб
Бібліотека товариства
ISHA-Lviv

Facebook –
Димидюк Дмитро
Львівський медієвістичний клуб
ISHA-Lviv

Advertisements

One Comment Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s