КУРС ЛЕКЦІЇ З МІФОЛОГІЇ ФІНО-УГОРСЬКИХ НАРОДІВ. Лекція ІІІ Боги і духи

Львівський медієвістичний клуб, разом з Гіщинською Іриною (автор тексту), раді Вам представити неординарний та цікавий курс лекцій з історії міфології фіно-угорських народів.

АвторГіщинська Ірина, студентка ІІІ курсу історичного факультету ім. Івана Франка.


Лекція ІІІ. Боги і духи

Лекция ІІІ. Боги и духи

Lecture ІІI. Gods and spirits


 

       В даній лекції пропонуємо розглянути пантеон богів і духів, які мали місце в уявленнях фіно-угрів. Розпочнемо з фінів, карелів і естонців.

        Спільним фінським небесним богом постає Юмала чи Юмал (у естонців). Власне, загальна картина пантеону божеств у фінів і карелів постає наступним чином. Господарем лісу чи лісовим богом виступає Тапіо. Вважалося, що він посилає здобич мисливцям при полюванні. Його жінка – Міелотар (Міеліккі) була «лісовою господинею». Тапіо мав доньок – покровительок окремих звірів при полюванні. Вони називалися «матерями звірів». Зокрема, Юонертар була матір’ю північних оленів. Загалом, якщо говорити про лісових божеств у фіно-угорських народів, варто відмітити, що вони дуже шанувалися. Причиною цього був  спосіб життя, де важливе місце посідало полювання.

1
Тапіо — бог лісу в фінів і карелів.
2
Укко — бог лісу в фінів.

Наступним виступає бог води – Ахті, який одночасно був покровителем риби і тюленів, і приносив удачу в риболовлі. Богом трав і рослин був Ліеккіо. Творець світуі повітря Ільмарінен виступає як бог погоди і щасливої подорожі. Турісас давав перемогу в бою. Також у фінів зберігся міф про бога-громовержця Туурі, який вбив своєю сокирою чи молотком величезного бика. Бог Кратой (Кратті) – покровитель людського майна. Важливе місце посідав бог урожаю Ронготеус, який одночасно був покровителем пшениці. Також, кожна зернова чи городня культура мала свого духа.  «Господинею землі» була Маннутар. Кекрі (Кякрі) чи Каурі – покровитель худоби і врожаю.

11
Богиня-покровителька оленів.
22
Божество саамів.

 

  Небесний бог Укко, (у естонців Уко), образ якого зливається з вже згадуваним Юмалом,  був загальним богом родючості. Майже завжди він виступає зі своєю жінкою Рауні (є припущення, що це ранній епітет Укко: фінське «рауніо» – «купа каменів»,а камені є атрибутом Укко). В уявленнях, Укко котить небесні камені, чим викликає грім, і знищує блискавкою злих духів. Очевидно, що йому приписувались повноваження громовержця. Противником Укко виступає Пєркелє.

          Рахкой (Рахко) і Капе  – злі духи, який посилають місячне затемнення. Добрі духи – Тонту («дух-збагачувач» і покровитель домашнього господарства) і Сампса Пеллєрво – дух рослин.  Хійсі – дух-покровитель полювання у карелів і одночасно злий дух, який віщує смерть (давній дух, зв’язаний з загробним світом і культом мертвих). Уособленням смерті є Калма.

111
Міеліккі (Міолетар)

         У естонців збереглися уявлення про юмалів ( Юмал – головний бог, як вже згадувалось), як про духів-покровителів. Так, Маа юмал – покровитель ріллі («бог землі»), Террід юмал – «бог зерна», Віі юмал – «бог води», Коду юмал – означення домашніх богів, Обесте юмал – «бог коней» і Пеко юмал – «бог родючості». Нижчі духи – вайми (лісові духи – метсавайми, водяні – веевайми). Подібно до фінів, на вершині пантеону стоїть Уку, культ якого зв’язаний з поклонінням предкам.  Його жінка – Мати-Земля (Маа-Ема). Власне, культ матері є характерним для міфології фіно-угорських народів. Часто є представлені матері-покровительки чи матері стихій, як у естонців: Матір води – Вєте-Ема, Матір вогню – Тулє-Ема, Матір вітру – Туулі-Ема, Матір бурі – Марум-Ема.

Бог Пеко відповідав за родючість полів, а Таара (Тоор) —  бог перемоги. Мана чи Калм – втілення смерті. Кала-Тонт – «дух риби».

2222
Калма — смерть
4444
Інмар.

 

Цікавим було уявлення про богів і в саамів. Головним, очевидно, виступає Вєральдєн-ольмай  –«Господар Всесвіту», який втілював світовий стовп і був покровителем оленів. Шанувалося Сонце як божество Пєйвє, яке асоціювалось з благополуччям і хорошою погодою. Загальна назва бога грому – Аєкє, але у східних саамів (лопарів) він називався Тіермес, у західних – Горагаллєс (Горангаллєс).  Бог вітру теж називався не однаково:  Бієггольмай (східні саами), Ільмаріс (Ільмаратчє) (західні саами). У саамів, які проживали на березі Білого моря, головними богом був Коврай – покровитель шаманів. Фінські саами шанували Ровдну – богиню землі, покровительку оленів, трави і пасовиськ. Серед загальних божеств варто згадати про покровителя мисливців і господаря лісу (в образі ведмедя), яким був Лієйб-Ольмай. Рота (Рута) – бог хвороби.7

       Просуваючись на схід, і торкаючись пантеону богів в камі, удмуртівмарійців, можемо бачити таке явище, як «добрий бог» і «злий бог». Так, у народу камі  головними богами і одночасно творцями світу були Ен і Омоль. В Ена, доброго бога, було два сини-близьнюки – Йома (Йом) і Войпель. Останній був богом північного вітру («Північне вухо») – покровитель мисливців. Серед духів виділяються такі як Куль – злий дух, ворса – лісовий дух, вакуль – злий водяний дух. В удмуртів добрим верховним богом постає Інмар (Інмар-Кильчін) і злий  бог, господар води – Керемет. Помічниками Інмара виступають Каба-інмар – бог долі, Алек-інмар – заступник людей. Також, виділяються Му-Кильчін – бог землі і родючості і Квазь (Куазь) – бог погоди і повітря. Як вже зазначалось вище, удмурти теж мають своїх «божественних матерів»: Ін-муми – матір неба чи самого Інмара, Шунді-муми – матір сонця, Гудирі-муми – матір грому, Музьєм-муми – землі, Ву-муми – води. Серед духів – Вукузє є господарем води і джерел, Воршуд – покровитель роду і сім’ї.

3333
Ен і Омоль.

 

         У марійців  головним богом є Кугу-Юмо («Великий бог»), який є втіленням неба.  Протилежним йому виступає Керемет (Йин). Серед інших богів: Туня-Юмо – бог всього сущого, Ош-кяче-кугу-юмо – «білий» бог сонця і світла, Кавя-юмо – бог небозводу, Мтекр-кугу-юмо – покровитель людей, Волченге-юму – бог блискавки, Кудирго-юмо – громовержець. Азирен – бог смерті, а Киямат – дух загробного світу. Духи-матері – ава. Так, Юмин-ава – матір Кугу-Юмо і покровителька народження і весілля, Кече-ава – покровителька сім’ї, Вют-ава – дух води, Тул-ава – вогню.

         У мордви вищим богом виступає Нішке, в якого є дві доньки – Кастарго і Вецорго. Кастарго є покровителькою дівчат, особливо тих, які померли до заміжжя. Важливою богинею є Агне-патяй – богиня родючості. Взагалі, помітним є переважання жіночих божеств в міфології цього народу. Так, у богині родючості є чотири доньки: Нішкєндє-тєйтер – покровителька бджільництва і долі, Норов-ава (її син – Мастор-паз є богом землі), Паксе-патяй – богиня ріллі і полів, луків, Вір-патяй – богиня лісів і дерев (її син Верма-паз є богом вітрів і повітря). Також є бог грому – тургіне-паз, Ведь-ава – богиня води, і домашні духи (Куд-ава, Юрт-ава, Вель-ава). Присутніми є вже згадувані богині-матері.

5555

8
Один з синів Нумі-Торума.

         Обські угри мають свій пантеон, мало схожий на попередні. Верховним богом є Нумі-Торум, а його противником – Кинь-Лунг. В Нумі-Торума є семеро синів, які є покровителями всіх груп обських угрів. Серед них згадаємо деяких: Ас-ях-Торум (другий син) – бог верхів’їв р.Об, Ньор-Торум (третій син) – бог Уралу і покровитель оленів, наймолодший син Мір-сусне-хум – покровитель людей. Серед інших божеств є богиня землі – Калтащ-еква, Куль-отир – бог підземного світу, Хотал-еква – богиня сонця. Як і в інших народів, присутніми є численні нижчі духи, які населяють водойми, ліси, гори і поля.

                                      9З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціями чи запитаннями прошу звертатись до

Гіщинська Ірина
або

Дмитро Димидюк

E-mail – irvolf@ukr.net

P.S. Далі буде!

Advertisements

One Comment Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s