Конфлікти і протиріччя між Річардом I та Філіпом II Августом під час Третього хрестового походу (1189-1192)

Автор – Скіра Юрій. Магістр історії, Львівський національний університет імені Івана Франка.


 

Конфлікти і протиріччя між Річардом I та Філіпом II Августом під час Третього хрестового походу (1189-1192)
Конфликты и противоречия между Ричардом I и Филиппом II Августом во время Третьего крестового похода (1189-1192)
Conflicts and contradictions between Richard I and Philip II Augustus during the Third Crusade (1189-1192)

 

Основною зовнішньополітичною акцією 80 рр. XII ст. – був Третій Хрестовий похід (1189-1192). Королі Річард I (1189-1199) та Філіп II Август (1180-1223) вирішили дотримати слова і вирушити негайно. Саме у цьому поході стосунки між монархами набудуть якісно нових форм, які стануть визначальними у долі двох королівств протягом наступних десятиліть.

   Map_Crusader_states_1190-en.svg  Близький Схід перед Третім хрестовим походом (1190 р.)


Обом королям, потрібно було зібрати значні кошти на військо і експедицію, що вирушила у Святу землю. За  Річарда I праця лицаря коштувала один шилінг, вершника легкої кавалерії – чотири пенси, піхоти – два пенси [1, s.119]. Для отримання таких великих сум, Річард I вдався до безпрецедентних кроків. Щоб отримати кошти на військо, він виставляв на продаж державні посади у Англії [1, s.119]. Всі лицарі були вимушені сплатити податок у розмірі двадцяти шилінгів [2, p.351].

 У гонитві за грошима Річард I запропонував викупити Шотландському королю Вільгельму I Леву (1165-1214) два замки, які ще захопив Генріх II (1154-1189). Третій замок, король Шотландії викупив у Генріха II у 1188 році за чотири тисячі марок, а Річарду I мусів заплатити десять тисяч марок [3, p.79].

 Про ці всі події Вільям Ньюбурзький (1136-1198) пише, що “Річард, щоб відплисти чим скоріше, розтрачував свою власність так, якби не мав ніякого наміру повертатись назад” [4].

В результаті,  король Англії зібрав таку велику силу для експедиції, що хроністи як в Англії так і у Франції, та й в Святій землі, вказували, що Рiчард I був багатшим землями і фінансовими ресурсами, ніж Філіп II Август [5, p.161]. Ці факти поступово внесли великий дисбаланс у взаєминах між королями i це стало одним з визначних пунктів, що породжував заздрість у короля Франції.

 The_Crusader_States_(1200)
Близький Схід після Третього хрестового походу (1189-1192)


 

Обоє королів вирішили прибути до Палестини морем. Для цього було сформовано дві великі флотилії. Особливістю флоту Рiчарда I було те, що єпископ Байоннський і архієпископ Ошський виконували ролі адміралів [6, c.148]. Рiчард I і Філіп II Август зустрілися на о. Сицилія у липні 1190 році. Коли королі прибули туди, вони застали досить непросту політичну ситуацію – там тривала громадянська війна після смерті короля Вільгельма II (1166–1189). Констанція (1154-1198), одна з претенденток на трон, вийшла заміж за Генріха VI (1190-1197), римського короля і доручила йому захищати свої права на престол [7, c.139]. Танкред ді Лечче (1190-1194), племінник покійного короля, захопив престол і його підтримував народ королівства.

Танкред боявся зустрічі з Філіпом II Августом – союзником імператора і з Річардом I – братом королеви Іоанни ( 1165 – 1199 ), яку він тримав у в’язниці[7, c.139]. Філіп II Август першим прибув на острів і поселився з своїми людьми у Мессіні. Рожер Ховеден ( ?-1201) зазначає, що коли ж прибув Річард I жителі міста запідозрили його у тому, що він хоче захопити острів [8, c.383]. Вільям Ньюбурзький описуючи ці події пише, що жителі міста не хотіли, щоб два королі зимували у їхньому місті – вони погоджувалися на одного, і ним був французький король [4].

Річарда I – це страшенно образило. Він розпочав штурм міста. Рожер Ховеден пише, що коли, люди короля Англії, захопили стіни і розвішали на них штандарти свого правителя – король Франції наказав замінити їх власними [8, c.384]. Річард I протестував, а потім вивів свої війська з міста, заклав табір біля його стін і передав місто під опіку  тамплієрів і госпітальєрів[8, c.384].

800px-Richard1TombFntrvd
Могила Річарда I в абатстві Фонтевро (Франція)


 Вільям Ньюбурзький пише, що король Франції розцінив штурм, як особисту образу і сповнився гнівом проти короля Англії [4].

Стосунки між королями стали давати тріщини. І чим події розгорталися далі, тим ці тріщини були глибшими. Серйозним випробуванням їхнього союзу була відмова Річарда I оженитися на Алісі, сестрі короля Франції. Перший мотивував це тим, що вони мали занадто близькі стосунки з його батьком, в результаті яких у Генріха II від дочки Людовіка VII (1137-1180) народилося чотири бастарда[2, p.337]. Рожер Ховеден зазначає, що врешті між королями було досягнуто угоду, за якою заручини  розривалися і взамін король Англії мав виплатити королю Франції потягом п’яти років по дві тисячі марок, тобто в загальному десять тисяч [8, c.389]. Мир з Танкредом і королями був досягнений у листопаді 1190 року і у березні король Франції залишив Сицилію, а у квітні і Річард I вирушив далі у Хрестовий похід. Проте стосунки між королями набули характеру обопільної зависті і все дедалі більше ставали ворожими.

 Король Франції з своїм флотом успішно прибули до берегів Святої Землі. Річард I з своїм флотом зупинилися  спочатку на о. Родос і вже прямували до Палестини, коли шторм доправив їх до о. Кіпр.

416px-Philippe_II_Auguste
Філіп ІІ Август (1180-1223), король Франції


 

 На о. Кіпр хрестоносців прийняли вкрай негостинно. Реакція Рiчарда I була негайною – хрестоносці за допомогою зброї захопили Лімасол і весь острів. На острові Кіпр Рiчард I одружився із Беренгарією (1165/1170–1230), дочкою короля Наварри Санчо VI (1150-1194) у церкві святого Георгія у Лімасолі. Після цього, хрестоносці вирушили у Палестину. Бернард Скарбник пише, що Філіп II Август образився, коли дізнався, що Річард I одружився, але прийшов привітати Англійського короля з прибуттям [9, c.396].

 Події, які відбудуться під Акрою, остаточно окреслять ворожість обох королів проти один одного. Вільям Ньюбурзький пише, що Рiчардова переважаюча слава вже приносила досаду королю Франції, і він з важкістю міг приховувати отруту, яка наповнювала його душу, коли він бачив себе далеко позаду, і в силі і, в ресурсах [4].

Між королями панувала незгода у прийняті рішень, щодо облоги. Король Франції, на початку, схиляв короля Англії до негайних атак, проте останній відмовлявся, мотивуючи це тим, що його люди і він сам є нездоровим і потребують відпочинку. Французькому королю довелося самотужки реалізовувати свої плани. Тих хрестоносців, які пішли на штурм, було багато вбито і король Франції впав у меланхолію. У переговорах з мусульманами не було єдності. Єдності не було і в таборі хрестоносців. Точилися суперечки за Єрусалимське королівство. Саламбене де Адам (1221-1288) у своїй “Хроніці” пише, що “король Франції намагався поставити королем маркіза, а король Англії – знову поставити королем Гвідo” [10, c.24]. Протистояння завершилося компромісом, проте ці події, ще відіграють свою роль у майбутньому конфлікті Річарда I з Філіпом II Августом.

Conquetes_Philippe_Auguste
Збільшення домену Каролінгів в часи правління Філіпа ІІ.


 

 Проте, поступово Рiчард I брав верх над Філіпом II Августом. Вільям Ньюбурзький пише: “Тоді як Рiчард, завдяки величині своїх сил і багатств, і слави своїх успіхів, гордо піднісся над ним, і до нього була більше прихильно настроєна армія, і щоб тепер не робилося, то здавалося, робилося тільки заради нього одного” [4].

 Врешті, варто згадати, стосунки між королями дали серйозну тріщину ще тільки тоді, коли Річард I прибув у Палестину. Король Франції, посилаючись на укладений договір перед походом про поділ здобичі наполовину, вимагав своєї частки із захопленого на о. Кіпр [4].

Король Англії відмовив королю Франції у його проханні, мотивуючи це тим, що захопив цю здобич виключно власними силами. Філіп II Август звинуватив його у порушенні договору, і оголосив про його розірвання. [4].

 Облога Акри, сповнена сварок і протиріч, завершилась досягненням поставленої військової цілі – місто було взято військами хрестоносців. Жан де Жуанвіль (1123-1317) у своїй “Книзі благочестивих висловів і добрих діянь нашого святого короля Людовіка” пише: “Як тільки Акра була взята Філіп повернувся у Францію, за що отримав велике осудження, а Рiчард залишився у Святій землі, зробивши багато подвигів” [11, c.27]. Однією з важливих політичних причин повернення Філіпа II Августа до Європи, була смерть графа Фландрії, яка давала йому можливість збільшити королівський домен [12, c.202]. Офіційно, як один з головних аргументів для повернення на Батьківщину король Франції висував свою хворобу, яку підхопив у поході. Як оправдання свого повернення, він говорив, про ті великі речі, які йому вдалося досягнути під час перебування у Святій землі.

Philippe_Auguste_et_Richard_Acre
Філіп Август і Річард Левине Серце отримують ключі від Акри (одна тисяча сто дев’яносто одна). Мініатюра XIV століття. Великі французькі хроніки. Париж, Національна Бібліотека Франції.


 

 Рiчард I погодився на від’їзд Філіпа II Августа. Останній поклявся на Євангелії не нападати на володіння першого, поки той у поході і сорок днів після його повернення [13, c.161]. Також, за словами Жана де Жуанвіля, він дозволив залишитися у таборі всім бажаючим на чолі з герцогом Гуго Бургунським (1162-1192) [11, c.131]. Король Франції відбув до дому, а король Англії залишився воювати у Святій землі де здобув дві блискучі перемоги при Арзуфі 7 вересня 1191 року і Яффі 5 серпня 1192 року [14, c.257].


 

Список використаних джерел та літератури
 1. Johnson P. Historia Anglikow: Narodu i cywilizacje / Johnson P. – Gdansk: Wydawnictwo “Marabut”, 2002. – 471
 2. Davies N. The Isles: a history / Davies N. – Oxford: Oxford University Press, 1999. – 1222 р.
 3. Tyerman C. England and the Crusades, 1095 – 1588 / Tyerman C. – Chicago; London: The University of Chicago Press, 1996. – 492
 4. Вильям Ньюбургский История Англии / [Електронний ресурс]  / Режим доступу до тексту  : http://www.vostlit.info/Texts/rus12/William_Newburgh/text7.phtml?id=1546
 5. The Oxford illustrated history of the British Monarchy / Cannon J., Criffiths R. – Oxford; New York: Oxford University Press, 2000. – 727 p.
 6. Люшер А. Французкое общество времен Филиппа II Августа / Люшер А. – Санкт – Петербург: Евразия, 1999. – 414 с.
 7. Мишо Ф. История крестовых походов / Мишо Ф. – Москва: Алетейа, 2001. – 368 с.
 8. Ховеден Р. Ричард Львиное Серце на о. Сицилия  и его договор с Филиппом II Августом // История Средних веков: Крестовые походы ( 1096 – 1291 ) / Сост. Стасюлевич М. М. – Москва: ООО << Изд. АСТ >> ; Санкт – Петербург: ООО << Изд. Полигон >>, 2001. – С. 380 – 390.
 9. Казначей Б. Взятие Акры и война Ричарда с Саладином. 1191 – 1192. // История Средних веков: Крестовые походы ( 1096 – 1291 ) / Сост. Стасюлевич М. М. – Москва: ООО << Изд. АСТ >> ; Санкт – Петербург: ООО << Изд. Полигон >>, 2001. – С. 396 – 401.
 10. Адам С. Хроника / Адам С. – Москва: “ Российская политическая энцыклопедия ”, 2004. – 984 с.
 11. Жуанвиль Ж. Книга благочестивых речений и добрых деяний нашего святого короля Людовика / Жуанвиль Ж. – Санкт – Петербург: Евразия, 2007. – 400 с.
 12. Пти – Дютайн Ш. Феодальная монархия во Франции и в Англии X – XIII веков / Пти – Дютайн Ш. – Санкт – Петербург: Евразия, 2001. – 448 с.
 13. Грановский А. История короля Ричарда I Львиное Серце / Грановский А. – Москва: “ Русская панорама ”, 2007. – 320 с.
 14. Дельбрюк Г. История военного искусства в рамках политической истории. Том третий. Средневековъе / Дельбрюк Г. – Санкт – Петербург: “ Наука ”, 1996. – 447 с.

Посилання на статтю: Скіра Ю. Конфлікти і протиріччя між Річардом I та Філіпом II Августом під час Третього хрестового походу (1189–1192) // Матеріали VI Міжнародної наукової конференції молодих учених. – Вип. VI: у 8-ми част. – Ч.6. – Київ, 2013. – С. 57-58 .


 

Приємного читання. З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями прошу звертатись до

– Дмитро Димидюк.
 e-mail (Дмитро Димидюк)

One Comment Add yours

 1. Димидюк Дмитро коментує:

  Скопійовано на aera vulgaris.

  Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s