Як руси Константинополь захопили

Підготував статтю – Магдич Олег (магістр історії, КНУ ім. Т. Шевченка)

Матеріал скопійовано зі сайту – 1576.com.ua
Прямий лінк на статтю


Як руси захопили Константинополь?
Как русы Константинополь захватили?
How Rus’ took Constantinople?


ВСТУП


360 руських кораблів перетнули море та увірвались у Босфор. Намарне вартовий викликає підмогу – цих північних варварів уже не зупинити. Уже розбита передова сторожа, а візантійські кораблі не встигають перекрити протоку Та й мало їх – більшість кораблів на Сході воюють з арабами. Гарнізон займає свої позиції на стінах, але кожного ромея гнітить думка – чи вистоїть величний град перед “русами”.

Середина ІХ ст. Доба Середньовіччя. Європа кипить війнами та конфліктами. Нащадки Карла Великого полинули у міжусобиці, намагаючись зберегти спадщину великого імператора, Візантія конфліктує з арабами задля збереження свого впливу на Близькому Сході. Грецькі місіонери проповідують серед слов’ян християнство та створюють нові письмена для цих “темних” та варварських народів. В цей час з’являється нова сила, яка починає наводити жах – нормани, а також починають свої набіги народ “руси”.

2f718c71867e26638aabe2c52c6589f8  Реконструкція Константинополя ІХ ст.


 

Візантійці давно мали контакти з русами – торгували, навіть наймали до себе на службу. Але ще не стикались з ними у відкритому бою. Спочатку імператори намагались домовитись за допомогою грошей – “руси” виявились охочими до них. Однак щодалі, то то ці “інвестиції” вже не допомагали. Землі імперії були надто привабливими для нападів: тут можна було взяти велику здобич та підвищити свій престиж серед інших вождів. а між ними вже розпочиналась конкуренція – хто більше здійснить вдалих набігів.

d37c3065fcfe5632e3c9d590ee7f7b17Заморські гості. Картина Миколи Реріха


ПРИЧИНИ НАБІГУ

Здавалось би, нічого не передбачало такого набігу. Візантійські посланці намагались домовитись з руськими ватажками – Аскольдом та Диром. Але 18 червня 860 року руські кораблі з’явились біля Константинополя. Час був вибраний дуже вдало – більша частина візантійської армії на чолі з імператором Михайлом ІІІ П’яницею була на Сході, а флот стояв біля Криту. Візантійські автори нараховують 360 кораблів русів. Загалом звичайний корабель вікінгів вміщував 30 людей, отже, усього чисельність руського війська становила від 6 до 10 тисяч воїнів. Як писав у ті дні патріарх Фотій –

“Народ (руси) від країни північної…, і племена піднялись від країв землі, тримаючи лук і спис; вони жорстокі й немилосердні, голос їх шумить, мов море”

Руське військо складалося з княжої дружини (це переважно були нормани–воїни-професіонали) й ополченців зі слов’янських племен. Воїни були озброєні списами, бойовими сокирами, щитами, рідше мечами, шоломами і кольчугами. Константинополь захищав лише гарнізон (хоча насправді цей гарнізон налічував біля 10 тис., але це була скоріше муніципальна міліція, яка поступалась руськими воїнам-професіоналам) та невеличка берегова флотилія.

Паралельно руси здійснювали рейди углиб Фракії й на острови Мармурового моря, успішно знищивши та захопивши велику кількість населення і взявши чималу здобич.

dd1058e6afe6428fd8c65b406f0bbd98
Похід Аскольда та Дира на Константинополь. Мініатюра Радзивілівського літопису. XV ст.


 

Очолили набіг Аскольд та Дир. Власне це і була перша згадка про них. Аскольд у сприйнятті середньовічних руських літописців — периферійна щодо основної династії Рюриковичів постать (“узурпатор київського столу”, який згодом загинув від рук представників “законної династії”). Така ж думка була і щодо Дира. Візантійські ж автори описують Аскольда та Дира як типових військових вождів.

27a320eb4ab949534b627f629ebe0ed2Аскольд та Дир відправляються в похід. Мініатюра Радзивілівського літопису. XV ст.


ОБЛОГА “СТОЛИЦІ СВІТУ”

Руські воїни оточили Константинополь та почали грабувати передмістя, прибережні території, а на Принцевих островах мало не захопили колишнього патріарха Ігнатія, який перебував у засланні. Ось як він згадує ці події:

“У цей час народ, званий Росами, який був заплямований вбивствами більше ніж будь-хто зі скіфів, прийшов до Стенон і розоривши всі села, всі монастирі, тепер вже здійснював набіги на острови, що знаходяться поблизу Візантія [Константинополя], грабуючи всі [дорогоцінні] скарби, та вбиваючи полонених. Крім того, у варварському пориві вони грабували патріарші монастирі, та в гніві схопивили двадцять двох найблагородніших жителів та перерубали всіх сокирами.”

Проте гарнізону вдалося утримати стіни (патріарх Фотій приписує цей факт заступництву Богородиці, одяг котрої пронесли під час хресного ходу вздовж стін). Руси відплили додому не раніше кінця липня, причому якщо сучасники тих подій твердили про повний успіх русів і безславний для ромеїв кінець протистояння, то більш пізні грецькі джерела (використані й автором “Повісті минулих літ”) твердять про прихід імператора Михаїла III до міста і спільну молитву його і Фотія. За цією версією, після занурення у воду Золотого Рогу священного одягу (мафорія) Богородиці руський флот розкидало раптовим штормом. Після цієї події і з’явилось свято Покрови Пресвятої Богородиці, яке стало одним з головних християнських свят.

b590ebf3721fa639070549fb46319b19
Порятунок Константинополя за допомогою ризи Богородиці. Фреска з церкви Ризопокладання в Московському Кремлі


НАСЛІДКИ і ВИСНОВКИ

А руси повертались додому. Імовірно була укладена угода, за якою нападники зберігали усі свої трофеї. Кораблі були переповнені здобиччю та полоненими, за яких можна отримати викуп або продати на невільничих ринках. Аскольд та Дир отримують свою п’яту частину від здобичу. Але досі існує версія, а чи не привезли вони з собою нову віру — християнство. За деякими припущеннями одним з положень угоди було охрещення Аскольда та його воїнів. У подальшому у церковних документах Візантії згадувались “руські єпископи”, однак це було лише особисте хрещення воїнів.

Похід 860 року став першим походом русів на Константинополь. Надалі контакти між Візантією та русами розширювались. Але ще неодноразово руські воїни нападали на Константинополь. Через півстоліття руський князь Олег за легендою приб’є щит на ворота Константинополя. Та й Візантія не залишалась у боргу — нацьковувала кочівників на руські землі. Однак сторони не лише воювали. Багато прийшло до Києва з Візантії — віра, письмо, культура. Можливо саме похід 860 року поклав початок цій співпраці.


Приємного читання. З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями прошу звертатись до

– Дмитро Димидюк.
 e-mail  – dymydyuk_da@ukr.net

А також, за цими посиланнями:
Vkontakte 
Львівський медієвістичний клуб
Бібліотека товариства

Facebook –
Димидюк Дмитро
Львівський медієвістичний клуб

 

Advertisements

One Comment Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s