КУРС ЛЕКЦІЇ З ІСТОРІЇ СКАНДИНАВСЬКОЇ МІФОЛОГІЇ. ЛЕКЦІЯ X: ОДІН В СКАНДИНАВСЬКІЙ МІФОЛОГІЇ.

Львівський медієвістичний клуб, разом з Владиславом Кіорсаком (автор тексту), раді Вам представити неординарний та цікавий курс лекцій з історії скандинавської міфології.


Лекція X:  Одін в скандинавській міфології.

Лекция X: Один в скандинавской мифологии.

Lecture X: Odin in Norse mythology.


Центральною персоною в германській міфології виступає бог Одін (в германських народів епохи переселення народів Водан). Він багатоликий і має багато імен. Найчастіше його описують, як високого, одноокого старця в широкому капелюсі і довгому синьому плащі. На пальці в нього золотий перстень Драунпір, а на його плечах сидять два ворони – Хугін і Мунін, біля його ніг лежать два вовки – Гері і Фрекі. Сузір’я Великої ведмедиці крутиться в нього над головою.

crow6


Однак він так часто змінює свій вигляд, що тільки за деякими деталями (широкий капелюх, восьминогий кінь) можна його впізнати. В Старшій Едді Одін зветься Високим, в середовищі скандинавів це слово означало благородність, мудрість та велич. Другий розділ Віршованої Едди називається «мовою Високого», в якому даються настанови та поради від імені Одіна, в ньому викладені традиційні національні цінності скандинавів.

1a1ab10371f67fa8521c13b274e1d7ab_large


Одін – батько богів та всеотець, дух пронизуючий життєдайною силою все навколо. Разом з Віллі і Ве він створив небо і землю, з Хйоніром і Лодуром людину. Він був ініціатором першої в світі війни, творцем мистецтва скальдів, винахідником рун.

7AXJ4uUjrhI

В той час, як Тор завдяки своїй простоті був популярний серед простого населення, Одін був покровителем воїнів, вождів та аристократів. Він бог війни і смерті, бог мудрості, магії і все пізнання.Odin_riding_Sleipnir
Одін верхи на Слейпнірі


Одін відправляє ворон, щоб ті приносили йому новини. Оскільки Одін є духом, то вся його їжа це вино. Від цверів він отримав золотий спис, яким міг вражати все в, що цілився. Також він отримав перстень Драупнір, який кожну дев’яту ніч створював вісім таких самих перснів.

У Одіна троє дружин. Йорд – мати Тора, Фрігг – Бальдра, Рінд – Валлі. Фріг є найвищою з богинь.

odin745
Одін верхи на Слейпнірі (Зображення на рунічному камені)


Після смерті Квасіра Мед поезії був схований Суттунгом в Хнітбйорзі. Мандруючи Одін побачив дев’ять рабів, які косили сіно, він запропонував їм наточити коси. Коси були ідеально наточені і раби попросили у Одіна, щоб той продав їм точильний камінь. Одін підкинув його вверх і коли раби підбігли щоб його спіймати, то перерізали косами один одному горло.

oden


Після цього Одін гостив в домі у йотуна Баугі, який поскаржився, що всі його дев’ять рабів померли і немає кому робити роботу. Одін назвався Больверком і сказав, що може робити роботу за дев’ятьох, якщо в нагороду за це він отримає ковток меду Суттунга. Баугі сказав, що не володіє медом, однак спробує допомогти його взяти у Суттунга. Суттунг категорично відмовився давати мед. Після цього вони вдались до хитрощів і Одін дав Баугі сверло, яким попросив зробити дірку в горі. Коли у нього вийшло Одін перетворився на черв’яка і проповз в отворі. Після цього він натрапив на Гунльйод – дочку Суттунга, яку причарував і з якою спав три ночі. В першу ніч він випив те, що знаходилось в Одрірір, на наступну те, що знаходилось в Бодн, а на третю те, що в Сон. Коли він отримав весь мед то перетворився на орла і полетів геть. Суттунг одягнув орлине пір’я і полетів вслід. Коли боги побачили, що той наздоганяє Одіна то поставили чашу, в яку Одін сплюнув мед.


mead
Одін випльовує мед поезії


Після цього мед роздали асам і людям, тому мистецтво писання віршів називають даром Одіна.
Інший міф пов’язує Одіна з створенням рун – першої сакральної скандинавської писемності. Заради цього він повісився на Іггдрасілі і провисів там дев’ять днів і дев’ять ночей. Після чого отримав право випити священного меду з рук свого діда, грімтурсена Бельтрона і отримав священні руни.

Engelmann4Odin and Frigga

Богом мудрості Одін вважався тому, що віддав Міміру око, за те щоб напитись з джерела мудрості.
Свою мудрість Одін демонструє і перед Вафтрундіром – наймудрішим серед велетнів. Заради того щоб постигнути його знання він вступив з велетнем в словесний поєдинок на смерть. Перед цим він дізнався відповіді у Вйольви, яку підняв з цартва мертвих заради осягнення знань. Однак і йотун був дуже мудрим, оскільки так, як і Одін відвідав всі дев’ять світів. Однак в суперечці він програв, визнавши Одіна наймудрішим на світі. Одін вважається прабатьком харизматичних кланів Вйольсунгів та Скйольдунгів.

15fd5de0702da49b4188bd8e3b869643 odindiscoveringrunes
Одін Повісився на Іггдрасілі


З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціями чи запитаннями прошу звертатись на Vlad.Kiorsak@Gmail.com.
P.S. Далі буде!
З питань рекомендованої літератури,звертайтесь на
Vlad.Kiorsak@Gmail.com
або
Дмитро Димидюк

Advertisements

2 Comments Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s