КУРС ЛЕКЦІЇ З ІСТОРІЇ СКАНДИНАВСЬКОЇ МІФОЛОГІЇ. ЛЕКЦІЯ IX: БОГ ЛОКІ В ГЕРМАНО-СКАНДИНАВСЬКІЙ МІФОЛОГІЇ.

Львівський медієвістичний клуб, разом з Владиславом Кіорсаком (автор тексту), раді Вам представити неординарний та цікавий курс лекцій з історії скандинавської міфології.


Лекція IX: Бог Локі в германо-скандинавській міфології.

Лекция IX: Бог Локи в германо-скандинавской мифологии.

Lecture IX: God Loki in Norse mythology.


В даних лекціях ми не будемо розглядати асів у порядку верховності, традиційно представленому історіографією. По перше ми вважаємо, що такий порядок старшинства не на всій території Скандинавії міг бути однаковим, по друге, висвітлення божеств у порядку їхньої сюжетної спорідненості на нашу думку зможе посприяти кращому засвоєнню міфологічної структури скандинавського пантеону.

h13227923_26364976675


Спорідненість Локі з Тором є очевидною, однак не слід вважати їх генетично спорідненими. Локі є набагато старшим за Тора і є родичем батька Тора – Одіна. В «Lokasenna» розповідається, що на початку часів Локі з Одіном змішали свою кров як побратими. В джерелах Локі описується красивим рудоволосим, невисоким та худорлявим.

Ring6


Локі брав участь у створення людини на ім’я Лодур. Також у нього є діти від жінки-велетня Ангбоди – вовк Фенрір, світовий змій Йормунганд і жінка Хель – цариця підземного царства мертвих. Коли боги дізнались з пророцтва, що від цих дітей буде багато шкоди, вони викликали їх в Асгард. Йормунганга Одін звелів кинути в море, Хель відправити в Ніфльхейм, Фенріра ж вирішили вигодувати в Асгарді. Також коли Локі перетворився на кобилу (Міф про спорудження навколо Асгарду стіни) він народив восьминогого коня Одіна Слейпніра. Від іншої дуржини – Сігюн Локі має двох синів – Нарфі і Валі. Локі має спеціальні чоботи, в яких він міг швидко бігати, як по воді, так і по повітрю.

Loki_finds_Gullveigs_Heart_-_John_Bauer


Часто Локі фігурує у суперечках, в яких за допомогою хитрості нечесно перемагає, або уникає відплати. Одного разу, Локі програв суперечку карликам і відмовився віддавати свою голову, мотивуючи це тим, що вони могли відрубати лише голову, а не шию. Тоді карлики змусили погодитись, однак зашили Локі рот.

800px-Lokistone
Вірогідно зображення бога Локі з зашитим ротом на камені.


 

Не можна однозначно назвати Локі злим богом, однак у міфах він часто виступає підступним та брехливим, як по відношенню до асів, так і до їх противників йотунів та цвергів. Він постійно ставив богів у складні ситуації, однак лише завдяки його хитрості вони з них виплутувались.

Loki's_flight_to_Jötunheim
Локі в орлиному пір’ї летить в Йотунхейм.


Після того, як Локі знущався на бенкеті у Егіра над асами, вони вирішили йому помститись. Хитрий бог переховувався в Франгсфорі, в будинку на горі, що мав четверо дверей на кожну сторону світу, щоб бачити всі кути. Вдень він перетворювався на лосося і ховався в водоспаді.

Kirkby_Stephen_Stone_by_Petersen


Коли Локі побачив, що аси наближаються він сплів сіті і викинув їх у вогонь. Тоді Квасір здогадався, що Локі в водоспаді і боги сплели сіті за зразком Локі та спустились до річки. Аси закинули сіті, однак Локі сховався між камінням, боги прикріпили до сітей тягарці, щоб зачистити дно, однак Локі перестрибнув через сітку, на третій раз боги взяли сіті, а Тор пішов вздовж ріки і коли Локі намагався перестрибнути той його спіймав.

800px-Lokasenna_by_Lorenz_Frølich
Локі на бенкеті у Егіра


 

Після того, як Локі впіймали його відвели в печеру, що розташовувалась під гарячими джерелами. Вони взяли три плоских камені і просвердлили в них отвір. Також вони спіймали двох синів Локі – Валі і Нарфі. Валі вони перетворили на вовка, який роздер свого брата. Нутрощі Нарфі перетворили в ланцюги, якими прикували Локі до каменів. Після цього Скаді взяла отруйну змію і прикріпила її так, щоб отрута капала на обличчя Локі. Його дружина – Сігюн стояла поруч з чашею під краплями отрути. Коли вона відходить спорожнити чашу, отрута капає Локі на обличчя і він відчуває страшенну біль і судоми, люди називають це землетрусом.

Loki,_by_Mårten_Eskil_Winge_1890
Сігюн стоїть біля Локі, на обличчя якого капає отрута.


В день фінальної битви Локі звільниться і разом з Фенріром та іншими випливе на кораблі з царства мертвих. Через призму міфу про Локі можна прослідкувати уявлення скандинавів про добро і зло, і те, яка між ними тонка грань.


З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціями чи запитаннями прошу звертатись на Vlad.Kiorsak@Gmail.com.
P.S. Далі буде!
З питань рекомендованої літератури,звертайтесь на
Vlad.Kiorsak@Gmail.com
або
Дмитро Димидюк

Advertisements

2 Comments Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s