Курс лекції з історії скандинавської міфології. Лекція VІ: Верховний пантеон богів в скандинавській міфології.

Львівський медієвістичний клуб, разом з Владиславом Кіорсаком (автор тексту), раді Вам представити неординарний та цікавий курс лекцій з історії скандинавської міфології. 


Лекція VІ: Верховний пантеон богів в скандинавській міфології.

Lecture VI: The Supreme pantheon of gods in Norse mythology.

Лекция VІ: Верховный пантеон богов в скандинавской мифологии.


Замість вступу!)

Свіжа, коротенька записочка ( я помітив, що ви не дуже хочете багато читати ) з скандинавської міфології в цей нічний час готова, в чорно-білих тонах. Вибачте (хто чекав), що довго їх не писав, сподіваюсь надалі все налагодиться.

Всім Доброї ночі, чи ншого періоду дня.

Ваш ЛМК, з думкою про вашу розумову поживу ))


До вищих божеств можна віднести дві групи істот – Аси та Вани. Однак з розповідей Старшої Едди ми бачимо, що Ванам не шанувались так, як Аси і існували швидше в протиставленні Асам. З якими вели постійні війни. В культі стародавніх скандинавів шанувались лише ті Вани, які залишились в Асгаді і стали рівними Асам.

1
Перша війна асів і ванів.


Всього Асів дванадцять : Одін, Локі, Тор, Тюр, Хеймдаль, Бальдр, Брагі, Хйод, Відар, Уль, Валі і Форсеті. Фрейр і Ньйорд вважаються Ванами, однак проживають в Асгарді.

2     3


Окремо про кожного аса будемо говорити в наступних лекціях.
Асами-жінками є: Фриг, Сага, Соль, Гна, Труд, Снотра, Хлин, Гефйон, Фулла, Сйофн, Лофн, Вар, Вор, Сюн.
Фрея навчила асів магії та чаклунства, яке було поширене серед Ванів.

4
Зображення богині Фрейі


Аси створили світ, в світогляді вони сприймались як духи життя, що пронизували, оживляли всю живу природу і формували її по своєму бажанню. Аси могли виступати покровителями стихій, професій, окремих людей, сімей, кланів, каст, прошарків суспільства. Могли ототожнюватись з тваринами, чи явищами природи ( Відблиски сонця при його заході інколи утворюють яскраво червону смугу, що в уяві середньовічного скандинава пов’язувалось з іскрами, що відлітали від Торової колісниці, тощо).

5


Кожного дня Аси збираються на тінг, де вирішують життєво важливі питання світо буття. Аси мають людську подобу, однак у віруваннях, набагато мудріші, красивіші, сильніші за людей.

6


Згідно Сноррі Стурлуассоном Фреєр встановив в Упсалі перше святилище богів. Це святилище загадує і Адам Бременський, в його оповіді пантеон трохи видозмінений і на чолі асів стоїть Тор. Як вдало помітив В. Я. Петрухін, вірогідно це відгомін античного пантеону.

7


Варто зазначити, що інформація яка до нас дійшла у джерелах це лише вершина айсберга, повністю відновити скандинавський пантеон не можливо по тій причині, що в середовищі аполітичного суспільства його просто не існувало. Звичайно усна народна традиція в скандинавії була як ніде інше міцна, однак заперечити регіональних божеств покровителів сіл, чи родів яких не зустрінеш в джерелах не можна. Скандинавський півострів дуже строкатий за своїми природніми характеристиками, з цього і випливають різні господарсько-культурні типи, які впливали на світогляд.

8


П.С.

Ілюстрована генеалогія скандинавських богів, для наведення ясності в цьому не простому питанні – Скандинавська генеалогія.


З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціями чи запитаннями прошу звертатись на Vlad.Kiorsak@Gmail.com.
P.S. Далі буде!
З питань рекомендованої літератури,звертайтесь на
Vlad.Kiorsak@Gmail.com
або
Дмитро Димидюк


Advertisements

4 thoughts on “Курс лекції з історії скандинавської міфології. Лекція VІ: Верховний пантеон богів в скандинавській міфології.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s