Курс лекції з історії скандинавської міфології. Лекція V: Девять світів скандинавської міфології: Вальхалла (продовження)

Львівський медієвістичний клуб, разом з Владиславом Кіорсаком (автор тексту), раді Вам представити неординарний та цікавий курс лекцій з історії скандинавської міфології. 


Лекція V: Девять світів скандинавської міфології: Вальхалла (продовження)

Девять миров германо-скандинавской мифологии: Вальхалла (продолжение)

Nine worlds of Norse mythology: Valhalla (continuation)


В скандинавській фольклорній традиції зберігається уявлення про влаштування Всесвіту, як цілого комплексу світів, що пов’язані між собою в єдину структуру символічно представлену у формі ясеня. Загалом можна виділити «світ людей» – Мідгард, «світ неземних істот» Утгард та Хельхейм – царство мертвих. Більш детально світ ділиться на дев’ять частин кожну з яких населяють фантастичні істоти.

Центром всесвіту вважався світ людей – Мідгард. В минулих повідомленнях ми вже згадували, що Мідгард був збудований асами, і огороджений віями вбитого Іміра. Світ оточений водами океану, на дні якого лежить світовий змій – Йормунганд (Також зветься Мідгардсормом, тобто змієм Мідгарду). Огорожа була необхідною для захисту від зовнішніх ворогів, велетнів – йотунів. Саме в Мідгарді розташоване джерело Урд.

ws_Midgard_1600x1200

Мідгард з’єднаний з Асгардом – світом богів, веселковим мостом Біфрьостом. На його початку знаходиться житло Хеймдаля – стража богів. Цим мостом можуть пройти лише аси, оскільки він постійно горить. Кожного дня боги сходяться по ньому на тінг в головне святилище. Це святилище було побудовано для Одіна і дванадцятьох асів на полі Ідавйоль в середині міста Асгард.

3_midgard

norse-myth-2000_1

Після того, як боги збудували Мідгард, їм знадобилась фортеця для захисту свого світу від велетнів. Тоді з’явився один йотун, який сказав, що за три півріччя побудує фортецю, яку не зможуть взяти велетні. Однак за свою працю він вимагав сонце, місяць і богиню Фрею. Тоді боги зібрались на тінг і вирішили суттєво скоротити терміни виконання роботи. Велетень мав збудувати фортецю за одну зиму і до першого літнього дня здати роботу, в іншому випадку він не отримував ніякої платні. Тоді він попросив в помічники коня Свадільфарі. В день йотун робив роботу, а в ночі кінь тягнув кам’яні брили, роблячи більше роботи ніж сам велетень. За цей час ним була збудована фортеця, що не могла бути взята жодними ворогами. Коли до завершення терміну залишилось три дні, а грумітурсену залишилось збудувати лише ворота, аси зібрались на тінг. Вони вирішили, що винен у всьому Локі, і вирішили вбити його, якщо він не вигадає як вирішити цю проблему. Тоді Локі перетворився в кобилу яка виманила коня Свадільфарі. Після цього Локі народив Слейпніра, восьминогого коня Одіна. Побачивши, що його обманули велетень почав кидати в богів кам’яні брили. Боги закликали Тора, який порушивши всі клятви вбив велетня.

tumblr_mi896b1MuJ1r8xssuo10_400
Асгард (робота Miroslav Zapleta.)  

167934_original
Біфйорст

Важливе місце в Асарді займає Вальхалла – святилище Одіна, місце перебування ейнхеріїв – воїнів, що загинули на полі бою. У Вальхаллі 540 дверей, в які одночасно може потрапити 800 ейнхеріїв. В її покої з поля бою забирають валькірії – діви-воїни, дочки знатних конунгів. Її будинки зроблені зі списів, а дахи з щитів, лавки встелені кольчугами. Покої світяться відображеннями маси мечей.

valhalla_by_lemuren
Вальхалла в сучасному мистецтві

Навколо Вальхалли знаходиться гай, що зветься Гласір. Цей гай загороджений частоколом, а крізь його ворота можуть пройти лише обрані. Навколо святилища течуть ріки Тунд і Іфінг. Течія цих рік наскільки сильна, що її в брід не може перейти навіть загін воїнів.

tumblr_mi896b1MuJ1r8xssuo7_400
Альфхейм   (робота Miroslav Zapleta.)

Кожного дня ейнхеріям у Вальхаллі кухар Андрімнір готує м’ясо кабана Сехрімніра, який до вечора знову відроджується. На даху Вальхалли стоїть коза Хейдрун, яка їсть листя дерева Хлерад. Звідси витікає ріка меду, що наповнює чашу під деревом. Ця чаша настільки велика, що її неможливо опустошити.

Walhall_by_Emil_Doepler
П
ір у Вальхаллі

Щоденне життя ейнхеріїв проходить у битвах, які закінчуються після смерті останнього воїна. На наступний день вони повертаються в Вальхаллу для тощо щоб поїсти та попити.

466
Битва Ейнхеріїв

Між Мідгардом та Асгардом в уяві скандинавів розташовувався Альфхейм – святилище альвів, світлих духів природи на противагу підземним карликам – цвергам. У скандинавській міфології Альви (прототип європейських Ельфів) покровителі лісів, гаїв, інколи людей та цілих поселень. (Детальніше в наступних лекціях).

  19337355_p45_moonelf
Альви

Vanaheimr
Ванахейм (робота Miroslav Zapleta.)

На захід від Мідгарду розташовувалась батьківщина Ванів – нижчих за асів богів, які часто ворогували між собою. Сноррі Стурлуансон локалізує Ванахейм на місці Сарматії, поблизу Чорного моря, описаної Клавдієм Птолемеєм. Описів цієї країни не збереглось в джерелах, зазначено лише те, що ця країна населена добрими та розумними духами.


З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціями чи запитаннями прошу звертатись на Vlad.Kiorsak@Gmail.com.
P.S. Далі буде!
З питань рекомендованої літератури,звертайтесь на
Vlad.Kiorsak@Gmail.com
або
Дмитро Димидюк

Advertisements

2 Comments Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s