Курс лекції з історії скандинавської міфології. Лекція ІV: Дев’ять світів германо-скандинавської міфології. (Утгард)

Львівський медієвістичний клуб, разом з Владиславом Кіорсаком (автор тексту), раді Вам представити неординарний та цікавий курс лекцій з історії скандинавської міфології. 


Лекція ІV: Дев’ять світів германо-скандинавської міфології (Утгард)

Девять миров германо-скандинавской мифологии (Утгард)

Nine worlds of Norse mythology (Uthard)


В скандинавській фольклорній традиції зберігається уявлення про влаштування Всесвіту, як цілого комплексу світів, що пов’язані між собою в єдину структуру символічно представлену у формі ясеня. Загалом можна виділити «світ людей» – Мідгард, «світ неземних істот» Утгард та Хельхейм – царство мертвих. Більш детально світ ділиться на дев’ять частин кожну з яких населяють фантастичні істоти.

1 2 3


В язичницьких уявленнях жерці сейдмани, виходячи з тіла, могли потрапити в гіпнотичному стані в будь-який світ за допомогою ритуальних танців та наркотичних препаратів. І якщо для переміщення в верхні світи використовували вогонь, то для мандрівки нижніми світами обирали природні отвори в землі чи пірнали глибоко під воду.

          «Нижній світ» складається з чотирьох просторових місць, пов’язаних між собою. Переважно його ототожнюють з царством мертвих Хель. В джерелах ми не можемо почерпнути точної інформації про те, як розташовані світи відносно ясеня однак схематично виділимо чотири світи, що в уяві скандинавів розміщувались нижче світу людей – Йотунхейм, Ніфльхейм, Свартальфхейм і Хельхейм.

Центральним місцем підземелля є царство мертвих Хель. Хельхейм розташований на найнижчому рівні Всесвіту.  Дорога в Хель простягається далеко на північ. Хермод – брат Бальдра, посланець богів витратив дев’ять днів на подорож до Хельхейму, щоб визволити брата.

4
Хельхейм (робота Miroslav Zapleta.) 


Навколо замку Хель стоїть величезна огорожа, поблизу якої сидить закривавлена собака Гарм, що охороняє міст Гьялларбру, який пролягає через ріку Гйоль. Міст голосно дзвенить коли по ньому проходять живі, але залишається тихим, коли йдуть мертві. Зазвичай душі мертвих переправлялись через міст на колісниці, яку спалювали під час поховального обряду. З тією самою метою мертвим одягали взуття, яке ще називали «Черевиками Хель», та інший поховальний інвентар, оскільки дорога в Хель була довга і важка. Після переправи  через річку Гйоль мертвий потрапляв до «залізного лісу», в якому мешкали відьми, та жінки-тролі. Лише людина, що допомагала бідним, та вела праведне життя може пройти неушкодженою.

5
 Зображення богині Хель в сучаному мистецтві.


Покої Хель називається Ельйюднір, в її палатах снують лише тіні, а стіни сплетені зі змій, отрута яких капає через димохід. Сама Хель наполовину синя, наполовину трупного кольору. Може поставати в різних іпостасях, як красивої жінки, так і жахливої істоти. Раба Хель звати Ганглаті, а у  її  коня лише три ноги. У віруваннях скандинавів лише тіло переходить в царство Хель, душа переходить в покої відповідного бога, де готується до реінкарнації, тому було не прийнято оплакувати померлого, оскільки вважалось, що кожна крапля падає йому на груди і мертвий не може спокійно спати.

6
Хель


На фінальну битву Рагнарьок з Хельхейму випливе визволений потопом корабель Нагльфар з воїнами Хель, на чолі з Локі для боротьби з асами.

7
 Нагльфар

8
Йотунхейм (робота Miroslav Zapleta.) 


Хельхейм був об’єднаний в єдине ціле ще з одним світом –  Йотунхеймом. Це земля населена кам’яними та льодовиковими велетнями – йотунами. В Йотунхейм часто мандрували боги від чого ми зустрічаємо описи цієї країни як холодного та кам’янистого місця. Саме тут розташовані кам’яні гори та вище згадуваний залізний ліс.  Під час однієї з мандрівок Локі і Тора до Йотунхейму, король йотунів Трім вкрав у Тора Мйолнір, і вимагав за нього богиню Фрею. Тоді аси зібрались на нараду і Хеймдаль запропонував Тору одягнутись в весільне плаття і відправитись з Локі до Йотухейму під виглядом Фреї. Коли Тору віддали молот він вбив Тріма. Саме з Йотунхейму мають з’явитись три жінки велетні, провісниці гибелі богів, після чого велетні вийдуть на фінальний бій з асами.

         Між Мідгардом і Хельхеймом розташовувався Свартальфхейм, батьківщина карликів цвергів. В Едді зустрічається опис країни як похмурого місця, в яке ніколи не потрапляє сонячне світло, оскільки якщо цверг потрапить під сонячні промені, то вмить перетвориться на камінь. Гноми були відомі як майстерні ковалі та шахтарі, палаци яких видовбані в скелях, де зберігаються скарби.

9


 

Деякі дослідники найнижчим світом відносно Іггдрасіля вважають Ніфльхейм – царство снігу і туманів, земля льодовикових велетнів. Саме з Ніфльхейму в протиставленні з Муспельхеймом зародилась перша жива істота Імір. Там ж бере початок Хвергельмір – гаряче джерело всіх рік, яке тече вверх по Ігдрасілю. Єдиною спорудою Ніфльхейму є вежа Мордгуд, інші льодовикові велетні живуть в підземних житлах і печерах. На водній частині світу розташована велика кількість островів, на яких живуть різні міфічні істоти. Рослинність в умовах суворого арктичного клімату окрім мохів та лишайників відсутня.

10
 Ніфльхельм (робота Miroslav Zapleta.) 

Описи Ніфльхейму очевидно були почерпнуті з розповідей скандинавських мандрівників, що колонізували Гренландію чи інші території за полярним колом.


З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями прошу звертатись на Vlad.Kiorsak@Gmail.com.
P.S. Далі буде!
З питань рекомендованої літератури,звертайтесь на
Vlad.Kiorsak@Gmail.com
або
Дмитро Димидюк

Advertisements

2 Comments Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s