Педич Валерія. Логічні вчення Аристотеля

Педич Валерія Василівна
студентка четвертого курсу,
Філософського факультету
Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

Діяльність Аристотеля належить як до історії філософії, так і до історії науки. У колі наук, розробкою і створенням яких займався Аристотель, перше місце належить логіці. Аристотель – автор оригінальної, надзвичайно ретельно розробленої логічної системи, що зробила величезний вплив на розвиток логічної науки.

Велика заслуга Аристотеля полягає в тому, що він вперше зробив прийом міркування предметом наукових пошуків, саме прийоми міркування як цілісні утворення, а не тільки ті чи інші компоненти міркування.

images

Аристотель – батько логіки як систематизованої науки про мислення і його закони. Він опирався на Демокріта, Платона та інших давньогрецьких філософів, але ніхто з них не створив науки про розумову діяльність мислячої людини. Правда, слово «логіка» (як іменник) було ще невідомо філософу, він знав лише прикметник «логікос» (що відноситься до слова). Він називав також нелогічні висловлювання «алогія», Слово «логіка» (як іменник) з’явилося лише в елліністичної-римські часи. Сам же Аристотель називав свою науку про мислення аналітикою, і його головні логічні роботи називаються «Перша аналітика» та «Друга аналітика». У «Метафізика» аналітикою названо міркування. Мислитель також вживав слово «аналіз», розуміючи під цим розкладання складного на просте аж до далі нерозкладних першопочатків, або аксіом. У «Риториці» філософ говорить про «аналітичної науці».

Але необхідно підкреслити, що логіка для Аристотеля – не самостійна наука, а інструмент наук. Це і дало підставу пізнім коментаторам Аристотеля назвати сукупність його логічних робіт «Органон», тобто знаряддям – знаряддям якого знання. Нагадаємо, що «Органон» включає в себе шість робіт – «Категорії», «Про тлумачення», «Перша аналітика», «Друга аналітика», «Топіка», «Про софістичних спростування”. Головними складовими частинами «Органона» є «Перша аналітика», де відкривається і досліджується силогістична форма міркування і виведення, і «Друга аналітика», де йдеться про доведення. Особливе і дуже важливе місце займає також «Топіка». В якості логіка Аристотель формулює основні закони мислення, вказує, що є істина і що є брехня, дає визначення судження я встановлює види суджень, визначає силогізм, умовивід, а також три фігури силогізму і шістнадцять їх модусів, досліджує три види докази, описує типові помилки при доказах, як мимовільні (паралогізми), так і навмисні (софізми). Він досліджує також індукцію і аналогію.

Аристотель започаткував натуралістичну парадигму філософської логіки. У рамках цієї парадигми він, по-перше, описував міркування за допомогою природної або натуральної мови. А, по-друге, міркування описувалися ним за аналогією і записом видів та органів тварин, живої природи або натури.
Логіка Аристотеля є основою його метафізики, оскільки закони мислення є одночасно і законами буття. А метафізичне припущення про не порожнечу універсуму міркування, за яким терміни силогізму не повинні бути порожніми іменами, базується на Аристотелевому вченні про чотири принципи або причини усього існуючого. Якщо ім’я не має матеріальної причини, воно вважається порожнім (наприклад кентавр, пегас є порожніми іменами) і усувається із логіки та метафізичних міркувань. На цих принципах заснована метафізична логіка Аристотеля.

Все, що було зроблено в логіці до Аристотеля – це було всього лише підходами, спробами усвідомити окремі методи і принципи, без будь-якої їх систематизації та об’єднання в єдину струнку систему. Після Аристотеля в Стародавній Греції логіка також розроблялася представниками школи стоїків.

Advertisements

One Comment Add yours

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s