Димидюк Дмитро. Періодизація історії середніх віків.

Автор – студент 4-го курсу історичного факультету
Димидюк Дмитро

В ході нашої розмови, на засіданні секції історії античності, середніх віків та візантиністики при НТІФ та Львівського медієвістичного клубу. котра була присвячена періодизації історії середніх віків та самому поняттю “середні віки”, ми прийшли до таких висновків:

1) Відносно самого терміну “середні віки” – він хоч є не правильним,але іншого терміну у нас немає (термін “темні віки” – зовсім абсурдний) і появилася думка про те, що потрібно цю епоху розділити на дві окремі епохи, межа між якими пролягатиме десь в IX-XI ст. (в залежності в якій країні).
За яким критерієм визначають, чи це епоха середніх віків чи ні – невідомо. Скоріш за все, за економічним та частково соціальним критерієм, а саме за таким явищем, як феодалізм. І тому у нас виникла ідея поділити епоху середніх віків (в Західній Європі ), на 2 окремі епохи, а саме: (1) від падіння Західної Римської імперії (476) до появи феодалізму (VIII-IX і ба навіть Х ст, в залежності від країни) (це так званий “особливий, перехідний період”), і друга (2) від появи феодалізму і умовно до XV ст. (це класичне середньовіччя).

2) Феодалізм – зароджується лише з середини VIII-IX ст., завдяки бенефіціарній реформі Карла Мартела. Ще досі точаться суперечки про те, що таке феодалізм. Ми дійшли висновку, що це особлива соціально-економічна формація, де сюзерн (землевласник – найбільшим землевласником був король певної держави), надає землю своїм підданим (васалам), спочатку в тимчасове користування в замін на військову службу. Згодом, це володіння стає спадковим (феодом). Тобто, феодальна система – це , коли король надає землю своєму васалу (напр. герцогу), той дає землю своєму васалу (напр. графу), той дає землю своєму васалу (барону), а тоді вже той дає землю своєму васалу (рицарю), а рицар дає свій земельний наділ селянам, котрі на ньому працюють, і платять рицарю за користування його землею, а в той час рицар ходить у військові походи в армії свого сюзерна.

Завдяки такому дрібненю земель, в XI-XIV ст.(це найбільший пік) в Європі існувало безліч графств і герцогств, котрі де-факто були незалежними один від одного та від влади свого сюзерна (короля чи когось іншого). Для прикладу існувало 350 німецьких держав ще до ХІХ ст.

3) Завдяки цьому критерію, ми дійшли висновку,що феодалізм існував не в усій Європі, а отже для Центрально-Східної Європи нам потрібно знайти інший критерій для визначення т.зв. періоду “середні віки”.

4)Загальноприйнята періодизація V-XV ст., є чисто умовною і на правду її можна чисто теоретично використовувати лише для західноєвропейських країн, таких як: Франція, Англія, Німецькі держави, Італійські держави, Іспанія та Португалія.
Слід зазначити, що є інші періодизації, зокрема – ми можемо починати саме середні віки з сер. VIII ст., а саме з бенефіціарної реформи.

5) Для Візантійської імперії та Мусульманського світу середні віки почалися з середини VII ст. (поява ісламу та початок арабських завоювань).

6) Для Центрально-Східної Європи, історія середніх віків починається з появою перших державних утворень (тобто, ми вибрали політичний критерій). Перше державне утворення утворилося в сер. VII ст., а саме – Перше Болгарське царство.

7) Українські “середні віки” починаються з сер. IX ст, а саме зі створення першого державного утворення, з центром у Києві, де княжив Аскольд та Дір.

8)Якщо брати Скандинавію, то там середні віки починаються з першими норманськими плаваннями і грабунками (з VIII ст.)

17736843

Можемо підсумувати, що всі періодизації є умовні, і залежать від критерію, який був підібраний для тієї чи іншої періодизації. Для розгляду історії Західної Європи ми взяли соціально-економічний критерій (поява феодалізму), а для Центрально-Східної Європи – політичний, а для Візантії та Мусульманського світу – релігійно-політичний (поява ісламу та арабські завоювання).
Критерії бувають різні – і від цього міняються сама періодизація. Ми взяли, на нашу думку, найкращі критерії, котрі зазначають найповніші зміни в житті тих чи інших держав.

Advertisements

One Comment Add yours

  1. dymydyuk коментує:

    Reblogged this on aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s