Димидюк Дмитро. Періодизація історії Вірменії та народів Кавказу у другій половині VII – поч. VIII ст.

Автор – студент 4-ого курсу історичного факультету
Димидюк Дмитро

Умовно, історію незалежної Вірменії в VII ст., можна поділити на три періоди, а саме:

1) 639-658 рр. – Час здобуття Вірменією своєї незалежності від Візантії та Сасанідів. Період правління Теодореса Рштуні. Час найбільшого піднесеня Вірменії та військових сутичок між Візантією та Арабським Халіфатом.
2) 658-680 рр. – Вірменія знаходиться під протекторатом Халіфату. Період відносного миру та спокою. Це період правління халіфа Муавії (661-680 рр.)
3) 680 – 705 рр. – Найбільш нестабільний період. Час постійних воєн та боротьби між Візантією і союзниками хозарами проти Арабського Халіфату за територію Кавказу. А також час, коли верхівка вірменського суспілсьтва (нахарари), фактично розкололась на два табори: провізантійський та проарабський. В кінцевому результаті перемога дісталася арабам у 705 р., Вірменія втрачає повністю свою державність і входить в склад Халіфату, як автономна одиниця.
4) Можна ще добавити 4-ий період, котрий стосуватиметься всіх народів Кавказу, а саме: поч. VIII ст. – 737 р. Це час боротьби Халіфату проти Хозарського Каганату за вплив над територією Кавказу та за контроль над Дербентським проходом. В кінцевому результаті перемогли араби, котрі під керівництвом майбутнього халіфа Марвана, зробили великий переможний похід в землі хозар (дійшли аж до Ітилю). Ромеї тоді не мали змоги допомогти своїм союзникам, адже самі перебували у скруті. Араби змусили Хозар прийняти капітуляцію та нову релігію – Іслам. Хоч і хозари програли цю війну і втратили свій вплив на Кавказі, але умов договору вони довго не дотримувалися, і вже через кілька років вони відмовились від ісламу і продовжили свої набіги на терени Закавказзя, але вже з меншою інтенсивністю.

771px-Caucasus_750n_de

Цікавий факт – у арабських джерелах є повідомлення про те, що під час кампанії Марвана у 736-737 рр., на стороні хозар виступав народ “русів”, котрий жив на теренах сучасної Кубані.

Періодизація була створена на основі праці:
Тер-Гевондян А. Армения и Арабский халифат / Арам Тер-Гевондян; – Ереван, 1977. – 319 с.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s