Ким був батько князя Аскольда?

Ким був батько князя Аскольда?

Кем был отец князя Аскольда?

Who was the father of Askold?

Мабуть, кожен з нас хоча б раз в житті чув хрестоматійну історію про князів Аскольда і Діра, які правили Києвом до приходу князя Олега. Ці дві постаті овіяні легендами, але в цій замітці ми спробуємо коротко розповісти про їх батька, відомого вікінга Рагнара Лодброка “шкіряні штани”.

 Князь Аскольд
Зображення Аскольда. Сучасний погляд.


Зауважимо, що Аскольд, як вікінг, не міг носити арбалет, адже вони появляються в Західній Європі лише з Х ст.
Аскольд жив у ІХ ст., і не в Західній, а в Східній Європі. Тому, арбалет він не міг носити))


Знаменитий “морський конунг” походив з гілки данських Скьолдунгів і прославився своїми піратськими походами, найвідоміший з яких – похід 112 дракарів вверх по Сені, який завершився не багато, не мало взяттям 28 березня 845 року Парижа. Його походи займали територію від Шотландії аж до Білого моря. Разом з своїми вікінгами він довгий час тероризував англійське узбережжя та сусідні райони і навіть захопив на деякий час частину Ірландії та Фландрії. Але його успіхам завадила природа…  У 865 році його дракар сів на мілину біля Нортумбрії, ця нещаслива пригода обернулась полоном в англійського короля Елле ІІ, який  наказав кинути його у яму з зміями. Бажаючи потрапити у Вальгаллу, Рагнар попросив меч і з традиціним скандинавським криком “Одін!” стрибнув сам у яму…

-S9obrO-OkE
Тревіс Фіммел (актор яктй виконує роль Рагнара Лодброка в серіалі “Вікінги”).


Але до цього він встиг залишити свій слід в руській історії. Згідно Gesta Danorum син Рагнара Гвітсеркр володів територією Скіфії(яку завоював Рагнар) та кількома володіннями в Ютландії і Вікландії(Прибалтика). Далі автор оповідає, що один “гелеспонський князь”(якого дослідники ототожнюють з Олегом) після кількох невдалих спроб зумів заволодіти столицею Гвітсеркра і вбив його. Цю ж думку повторюють скандинавські саги.

Якщо зважити на те, що у сагах деякі зміни у іменах можливі, а провівши паралелі з традиційною історією про київських князів Аскольда і Діра, зробити припущення, що цей Гвітсеркр і є хрестоматійним Аскольдом, який за однією з версій був на службі у кордовського правителя, а за іншою був одним з командирів Діра і згодом змістив його з правління.

Ragnar_Lodbroks_död_by_Hugo_Hamilton
Смерть Рагнара


У 865 році Рагнар здійснив похід проти англійського королівства Нортумбрія. Але він був розбитий і потрапив у полон. Король Елла, за переказами, наказав кинути Рагнара Лодброка у яму, наповнену отруйними зміями.

Останні слова Рагнар були: «Як би захрюкали зараз мої поросятка, якби дізналися, як воно довелося їх старому кабанові».

Таким чином можна стверджувати, що Аскольд був сином одного з найвідоміших вікінгів епохи середньовіччя.

П.С. Це лише одна з версій походження князя Аскольда, адже існує і ряд інших версій, менш популярних, серед істориків. На даний час історики більше схиляються до норманського походження князя Аскольда. Теорії, про його слов’янське походження, які ще донедавна ви могли прочитати в українських підручниках, поволі відкидаються.


Автор – Олег Друздєв.
Редактор – Димидюк Дмитро.З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціями чи запитаннями прошу звертатись на dymydyuk_da@ukr.net
або
Дмитро Димидюк

А також, за цими посиланнями:

Vkontakte 
Львівський медієвістичний клуб
Бібліотека товариства

Facebook –
Димидюк Дмитро
Львівський медієвістичний клуб

Advertisements

One Comment Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s