Юрій Скіра “Коротко про передумови Каролінгського ренесансу”

921489_169246243239104_954387622_o
Юрій Скіра. Магістр історії. Співзасновник та вчений секретар Львівського медієвістичного клубу.

 Юрій Скіра “Коротко про передумови Каролінгського ренесансу”

Коли ми говоримо про передумови Каролінгського Ренесансу, мова йтиме про згасання римської культури і настання доби варварських королівств у Європі. В цей час інтелектуальне життя припиняє свій звичний цикл, а подекуди зовсім згасає. Г. Кенігсбергер пише у своїй монографії “Середньовічна Європа. 400 – 1500 рр.”, що за два століття до правління Карла Великого(768 – 814) на північ від Альп зникають всі римські школи та інтелектуальні центри. Вони зберігаються лише в Італії, Іспанії, монастирях Нортумбрії (Англія) та Ірландії – острові вчених та святих. Там процвітає класична освіта. Е. Курціус, у свої монументальній праці “Європейська література і латинське середньовіччя”, робить з цього висновок, що літературна традиція Риму перетікає на окраїни тодішнього світу. І лише за часів Карла Великого вона осяде у Франкській імперії, а отже у германському світі. Але це буде набагато пізніше.

   Занепад інтелектуального життя значно відобразився на Католицькій церкві. Е. Курціус зазначає, що франкська церква занепадає через неосвітченість кліру. Тому дослідник вважає, що Каролінгський ренесанс увінчує реформу франкської церкви, яку вже розпочали Карломан (768 – 771) та Піпін Короткий (751 – 768). З цього можемо зробити висновок, що інтелектуальний рух за відродження був просто необхідний в реаліях того часу і це розуміли тодішні правителі.

    Розумів це і Карл Великий. Ж. Ле Гофф, наводить нам капітулярій у своїй книзі “Народження Європи”, який проголошує, що королівська влада повинна розуміти важливість знання і захищати його престиж. До слова, дослідник зазначає, що цей імператор з важкістю розбирав літери, невмів писати і заледве розумів латинську мову. Але вважав, що невід’ємним інструментом влади і її ознакою – є знання. І що їх збільшення і пропагування – один з найважливіших принципів у діяльності монарха. Тому саме такому володарю, з такими переконаннями судилося першим започаткувати відродження Європи.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s