Дербент: Північні ворота арабо-перської цивілізації.

Автор – студент 3-го курсу історичного факультету, Димидюк Дмитро.


Дербент: “Північні ворота арабо-перської цивілізації”.

Дербент: “Северные ворота арабо-персидской цивилизации”.

Derbent “North Gate of the Arab-Persian civilization.”


Дербент (араб. Баб-аль-Абваб) – місто в Дагестані на вузькому проході між Каспійським морем і передгір’ями Кавказу. Дербент – найпівденніше місто Російської Федерації. Всесвітня спадщина ЮНЕСКО.

771px-Caucasus_750n_de

Місто має надзвичайно сильно вигідне географічне положення, адже розміщене у т. зв. Дербентському проході, котрий є притиснутий із східної сторони Каспійським морем, а із західної – Кавказькими горами. Ще Геродот, у своїй “Історії” згадує про Дербентський прохід, і говорить, що він зв’язує північний (кочівний) і південний (перський) світи. Саме цей прохід, давав змогу кочовим племенам без труднощів здійснювати кочові набіги (з півночі) у Персію (Іран), тим самим завдаючи їм значних збитків.

Stamps_of_Russia,_2011-1518-1suvenir

Місто, котре розвивалося ще до нашої ери, швидко почало зростати коли попало в залежність від Сасанідського Ірану (ІІІ ст. н.е.). Іранські шахиншахи (царі царів) Єздигерд І (399—421 рр.) і Хосров І (531—579 рр.), швидко зрозуміли стратегічне значення цього міста, і розпочали будівництво оборонних укріплень, котрі мали стримувати натиск кочівників. Обороні мури міста, котрі збудував Хосров І, у частково зміненому вигляді, дійшли до наших днів (див. малюнок нижче). З поч. VIII ст., коли араби повністю змогли встановити свій контроль у місті і в регіоні, міські мури були укріпленні (висота 12 м., ширина – до 3 м., довжина – 3600 м.). Місто стало основним північним фортпостом арабів проти постійних атак Хозарського каганату. Саме з сер. VIII ст. розпочинається ісламізація колись християнського міста, і саме араби дали другу назву цьому місту – Баб-аль-Абваб, і саме тут було збудовано одну із перших мечетей на Кавказі – “Джуму-мечеть”.

800px-Dagestan_naryn-kala

Дербент – був центром, котрий весь час з’єднував два різних світи – Північний світ, світ кочовиків і південний світ, світ арабо-перської цивілізації. Ця різниця між світами зберігається й досі.

81ArabAbbasidPeriod750-885     Derbent_winter Derbent_wall


Приємного читання. З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями прошу звертатись до

Редактор – Дмитро Димидюк.

 dymydyuk_da@ukr.net

One Comment Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s