На стику двох імперій. Битва при Таласі (751 р.)

Підготував статтю – Димидюк Дмитро (бакалавр історії, ЛНУ ім. Ів. Франка)

На стику двох імперій. Битва при Таласі (751 р.)

На стыке двух империй. Битва при Таласе (751 г.)

At the junction of the two empires. Battle of Talas (751)

Початок VIII ст. – це період стрімкого посилення двох держав – Арабського Халіфату і Танської Імперії (Китай). До середини VIII ст., араби вийшли до кордону з Китаєм, тим самим і ставши основним його суперником, котрий теж мав претензії на територію Трансоксанії. Ці претензії вилились у битву при Таласі (751 р.), котра закінчує велику епоху арабських завоювань у східному напрямі.  Війська арабів ніколи не проникали східніше Фергани. Та й китайська армія в останній раз висунулася так далеко на захід.

 Caliphate

Ми практично нічого не дізнаємося про цю битву з арабських джерел, котрі згадують лише те, що китайські ремісники, що були взяті у полон, навчили робити арабів папір, однак деяку інформацію нам дають китайські аннали. Офіційною причиною для битви послужила відмова Ташкентського васала покоритися і сплачувати данину Китайській імперії. В результаті, намісник Танського імператора, Гао Жіанжи, напав на Ташкент, і пограбував місто, а васала було вбито. Його спадкоємець звернувся за допомогою до Аббасидів. Араби послали полководця Зіяда ібн Салиха, щоб відбити Ташкент у китайців. Китайці, разом з тюрками, зустріли мусульманську армію під Таласом в липні 751 р. За даними китайських анналів, Танське військо нараховувало 30 тисяч солдатів, натомість арабське нараховувало 100 тисяч, що не є зовсім правдиво.

скачанные файлы

Це було перше і останнє пряме зіткнення арабської і китайської армій. За словами історика аль-Захабі: ”…Бог відкинув жах в серцях китайців, але перемога була на стороні арабів…”. Араби залишилися переможцями, але на жаль, у нас немає ніяких подробиць цієї події. Англійський історик Хью Кеннеді вважає, що ця битва була наслідком розростання двох імперій – Арабського Халіфату і Танської імперії, і що саме на Сході, зони їх впливу пересіклись, що й викликало цю битву (для поділу зон впливу).

Битва тривала чотири дні і араби змогли перемогти китайців, лише на четвертий день, коли сили тюрків, що були союзниками китайців, не перейшли на сторону мусульман, що й вирішило хід битви. Російський історик Василь Бартольд вважає, хоч з джерел і не ясно, чи мусульмани виграли, чи ні, але скоріш за все, це була ”піррова перемога”. Разом з В. Бартольдом радянські вчені наполягають на всесвітньо-історичному значенні Талласької битви як грандіозного зіткнення цивілізацій, проте китайські і західні вчені бачать у цій битві не більше ніж рядову прикордонну сутичку, котра нічого не вирішувала.

main-points-about-the-middle-ages-42-638

Але, як-не-як, це була перша і остання сутичка арабських і китайських військ. З кінця VIII ст. обидві імперії починають занепадати.


Приємного читання. З питань рекомендованої літератури до теми, а також з зауваженнями, пропозиціямии чи запитаннями прошу звертатись до

Редактор – Дмитро Димидюк.
 dymydyuk_da@ukr.net

Advertisements

One Comment Add yours

  1. Димидюк Дмитро коментує:

    Скопійовано на aera vulgaris.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s